Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Základné informácie

VÍTA VÁS MESTO LUČENEC

Počet obyvateľovTU

Nadmorská výška: 194 m                                                Zemepisná šírka: N48°19719',

Rozloha: 47,8 km2                                                            Zemepisná dĺžka: E19°40148'

 

       Mestské informačné centrum                                Turistická a informačná agentúra
Radnica, Ulica Dr. Herza 240/1, Lučenec                           Železničná stanica, Lučenec
                047/4331513                                                                   047/4331523
                        mapa slovenska - opravená.jpg                                                                                                                               

 

 

 

 

 

 

 

Mesto Lučenec sa rozprestiera v južnej časti Banskobystrického kraja.  Mesto má významnú geografickú polohu na križovatke ciest východ-západ a sever-juh a má aj postavenie pohraničného mesta. Je prirodzeným geografickým centrom južnej časti stredného Slovenska.

Lokalita bola obývaná už v dobe kamennej. Najstarším dokladom o názve mesta je listina kráľa Bela IV.  z roku 1247, kde sa Lučenec uvádza ako Luchunch. Výsledkom historického vývoja Lučenca je historická zástavba mestského typu s prevažujúcou architektúrou meštianskych domov postavených v druhej polovici 19. a začiatkom 20. storočia s bohatou výzdobou fasád v centre mesta. Tieto je možné obdivovať na prechádzke Masarykovou ulicou. Medzi dominaty Lučenca patria objekty kostolov, synagóga, budova radnice, mestského hotela Reduty a historické jadro Kubínyiho námestia – v súčasnosti pamiatková zóna. Mesto je z hľadiska dostupných služieb považované za obchodné spoločenské a kultúrne centrum Novohradu a je rodiskom a pôsobiskom mnohých významných osobností slovenského spoločenského života.

Množstvo zelene a oddychových zón poskytuje turistom miesto na príjemný oddych, mestské kaviarničky, ako v lete tak aj v zime prepotrebné osvieženie. Mesto je pravidelným usporiadateľom tradičných kultúrnych podujatí ako „Timravina studnička“, "Medzinárodný novohradský folklórny festival", "Lučenecký jarmok", "vianočný jarmok",...

Športovým priaznivcom ponúka mesto množstvo príležitostí na aktívny oddych. Športové aktivity si môžu dopriať na krytom zimnom štadióne, mestskom kúpalisku, futbalovom štadióne LAFC, v športovej hale na Výstavisku a na tenisových dvorcoch mesta.
Neopakovateľná historická atmosféra mesta, malomestský ráz pulzujúcich uličiek a prívetiví obyvatelia, to všetko sú atribúty , pre ktoré sa oplatí mesto Lučenec navštíviť.

Lučenecký park (Mestský park) je jedným z najkrajších parkov na Slovensku, dotvára kolorit mesta s množstvom vzácnych drevín a s umelým jazierkom. Ponúka príjemné miesto na posedenie a oddych uprostred prekrásnej zelene. Blízka Vodná nádrž Ľadovo poskytuje vhodné podmienky pre rybárov. Priamo v intravláne mesta Lučenec sa nachádzajú dvestoročné chránené stromy. Platany (Platanus - hybrida - platan javorolistý) pri Szilasziho kaštieli a Ginko dvojlaločné (Ginko bilboa).
 


 

Správca a vlastník obsahu

Mesto Lučenec

Ulica novohradská č.1
984 01 Lučenec

IČO: 00316181
Číslo účtu: 6007004001/5600


Mailové kontakty

Všeobecné informácie: info@lucenec.sk
Podateľňa: podatelna@lucenec.sk
Primátorka: primatorka@lucenec.sk

Prednosta : prednosta@lucenec.sk
Informácie o napĺňaní webového sídla: webmaster@lucenec.sk.sk
Hlavný kontrolór : hk@lucenec.sk


Technický prevádzkovateľ

WEBYGROUP s.r.o.
Obrancov mieru 1856/60, Poštová adresa Nižovec 8936/2A
960 01 Zvolen
www.webygroup.sk


Správca obsahu webového sídla : webmaster - webmaster@lucenec.sk


 
English version
Magyar verzió
ÚvodÚvodná stránka