Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Aktivity ED Lučenec

UMENIE SENIOROV V EURÓPE 2017

Organizátori mesto Lučenec, Informačné centrum Europe Direct Lučenec mali príležitosť v októbri, mesiaci venovanom starším, poďakovať ľuďom, ktorí sú súčasťou nášho mesta. Štvrtok 19. október sa niesol v znamení dobrej hudby, spevu, skvelej nálady i odmeňovania. Dopoludnia priestory Divadla B.S.Timravy patrili speváckym zborom z Poltára, Radzoviec, Detvy, Lovinobane, Divína, Tomášoviec, Vidinej a Lučenca. VI. Regionálnu prehliadku speváckych súborov seniorov podporili osobnou účasťou primátorka mesta Alexandra Pivková, viceprimátor Pavol Baculík, vedúca oddelenia školstva, sociálnych vecí, kultúry a športu Mestského úradu v Lučenci Magdaléna Káčeríková. V hľadisku účinkujúcich povzbudovali obyvatelia mesta Lučenec, obyvatelia DSS AMBRA a DSS Libertas.

A v podvečer toho istého dňa v kine Apollo zástupcovania mesta odmenili ľudí, ktorí jeseň svojho života prežívajú nielen pre šťastie vlastné, ale aj pre blaho druhých. Ocenenie si prevzali za aktívnu činnosť zástupcovia denných centier seniorov a jednoty dôchodcov: Gabriela Olbrichtová, Elena Bakuľová, Elena Brindáková. Primátorka mesta im zablahoželala, podarovala symbolického anjela a viceprimátor im vyjadril uznanie červenou ružou.

Pri príležitosti Mesiaca úcty k starším si poďakovania prevzali: Blažena Halgašová, Elena Nagyová, Mária Fabianová, Hilda Čonková, Mária Adamová, Marcela Juhaniaková. Darčekom pre všetkých bolo vystúpenie Ľuda Kuruca s kapelou. Prítomní diváci sa započúvali do nestarnúcich skladieb Karola Duchoňa.


 

MESTO LUČENEC V POHYBE - EURÓPSKY DEŇ BEZ ÁUT A SO ŠPORTOM V LUČENCI

V rámci Európskeho týždňa mobility a športu mesto Lučenec v spolupráci s Informačným centrom Europe Direct Lučenec organizovalo ďalšiu zaujímavú športovú akciu pod názvom MESTO LUČENEC V POHYBE, ktorá sa konala 22. septembra 2017 na Námestí republiky. Motto tohtoročnej kampane Európskeho týždňa mobility je Inteligentná a udržateľná mobilita – investícia do Európy a zameriava sa na propagáciu ekonomických prínosov inteligentnej a udržateľnej mobility pre jednotlivcov, organizácie. Počas celého predpoludnia prezentovalo svoju športovú činnosť viac ako 20 športových klubov a organizácií pôsobiacich v meste: Tanečná škola Dance Attack, Box club Impocomex, OZ NovoCk - trial, Boccia klub Fortino, Boccia klub Lučenec, ŠK Boules Novohrad, ŠK Novoker - petang, Tanečná škola Štefan Chlebo, MAC Redox - atletika, HC Lučenec - hokej, MŠK Novohrad - futbal, Karate klub Myiagi, Budúcnosť je zdravý život - Nordic walking, Akadémia pohybu - basketbal deti, BKM Lučenec - basketbal, TK Branco - tenis, Volejbalový klub Lučenec, CVČ Magnet - krúžky, K-Kart racing team - motokáry, Fortis combat sports team Lučenec - karate, Klub pohybu - gymnastika, Mimel Lučenec - futsal, Informačné centrum Europe Direct Lučenec. Slovenská autobusová doprava, a.s. Lučenec pristavila na prezentáciu svoj najnovší a dobový autobus. Počas tohto dňa bola mestská hromadná doprava v Lučenci zdarma. Lučenec v pohybe z lietajúcej kvadrokoptéry v rámci športového podujatia sa na námestí spojilo vyše 1200 detí, aby vytvorili obrovský živý nápis LUČENEC V POHYBE. „Teraz sme svetu dali najavo, že Lučenec tvoria ľudia, ktorí sú v pohybe. Zároveň sme sa zapojili do súťaže ministerstva dopravy a veríme, že znova budeme úspešní, ako to bolo s naším živým bicyklom,“ uviedla  primátorka mesta Alexandra Pivková.
Podľa viceprimátora Pavla Baculíka celú živú reťaz, ktorú vytvorili deti z písaných a tlačených písmen, zaznamenala lietajúca kvadrokoptéra. „Video z dielne Petra Kollára a Juraja Ondráša bude zaslané do súťaže o originálny videospot, ktorý vyhlásili v rámci Európskeho týždňa mobility,“ pokračoval Baculík s tým, že do živého nápisu sa zapojil aj olympijský víťaz z Rio de Janeiro Matej Tóth. Do živej reťaze sa zapojili materské školy, základné i stredné školy na území mesta Lučenec, a tiež aj verejnosť.


 

ÚVODNÉ PODUJATIE PROJEKTU ENSIE

Informačné centrum Europe Direct Lučenec bolo dňa 21.09.2017 pozvané konečnými prijímateľmi na úvodné podujatie projektu s názvom ENSIE, ktorý bol podporený z programu Európa pre občanov. Cieľom stretnutia bola prezentácia činnosti ED Lučenec a tiež príprava tematického programu o EÚ pre stredné školy. Z dôvodu nepriaznivého času sa naplánované podujatie nerealizovalo pred Mestským úradom vo Fiľakove, ale v priestoroch Gymnázia vo Fiľakove.

Pre študentov sme pripravili text o EÚ, kde si mohli žiači preskúmať svoje vedomosti. Výsledok testovania bol výborný. Veľký záujem bol aj propagačné materiály s tematikou EÚ.

V závere stretnutia vystúpili aj zahraniční partneri projektu a prezentovali svoje mesto vo svojej rodnej reči a tiež v anglickom jazyku.


 

EURÓPSKY DEŇ JAZYKOV 2017

Sprechen Sie Deutsch? Ak ste odpovedali ja a ak popri tom ovládate aj angličtinu, francúzštinu, španielštinu...patríte k šťastným ľuďom. Nielenže môžete preniknúť do sveta iných kultúr, ale šance uplatniť sa na trhu práce sú pre Vás oveľa lepšie.

Informačné centrum Europe Direct organizovalo 20.09.2017 v spolupráci so Strednou priemyselnou školou stavebnou Oskara Winklera v Lučenci interaktívnu hodinu zameranú na prezentáciu Európskeho dňa jazykov. Cieľom bolo prezentovať fakt, že v modernej Európe hovoriť niekoľkými jazykmi je dnes už takmer samozrejmosť a ovládanie cudzích jazykov je bránou k novým poznatkom a zážitkom. Tiež je to o kultúrnej a jazykovej rozmanitosti v rámci Európy. Informačné centrum EUROPE DIRECT Lučenec totiž pravidelne spolupracuje s uvedenou školou a zastrešuje aktivity k Európskemu dňu jazykov, ktorý je 26. septembra.

Tohtoročnú informačnú prednášku si vypočuli prváci školy a bola venovaná nemčine, jednému z najrozšírenejších jazykov Európskej únie. Osobitné poďakovanie patrí tlmočníkovi prednášky, žiakovi II.S triedy Richardovi Uhrapkovi, ktorý je multilingvistom (angličtina, nemčina, maďarčina, čeština, portugalština) a dohovorí sa takmer všade.


 

EURÓPSKY DEŇ V LUČENCI AJ TENTO ROK ZAUJAL

Mesto Lučenec v spolupráci s Informačným centrom Europe Direct a partnerskými mestami organizovali ako každý rok Európsky deň v Lučenci. Celý sobotňajší deň 19.08.2017 sa niesol v duchu osláv 770. výročia prvej písomnej zmienky o meste Lučenec.

Po príhovore p. primátorky mesta Lučenec Alexandry Pivkovej pozdravili mesto Lučenec a jeho obyvateľov aj predstavitelia prítomných partnerských miest – zástupkyňa starostu mesta Zolotonosha (Ukrajina) Svetlana Sudja, místostarosta mesta Louny (Česká republika) Jan Čermák, zástupca primátora mesta Salgótarján (Maďarsko) Dániel Zoltán,  primátor mesta Pápa (Maďarsko) Áldozó Tamás a starosta mesta Mělník (Česká republika) Ctirad Mikeš. Všetci neskôr na pódiu Námestia republiky spoločne  pokrstili novú knihu „Kalendárium Lučenca a Tuhára I.“ od Jozefa Drenka.  

Partnerské mestá prezentovali na podujatí svoju kultúru a zo svojim programom vystúpili na hlavnom pódiu Musical Studio /Pápa, Maďarsko/, súbor Zlatá brána /Zolotonosha, Ukrajina/ a súbor Jarošovci a Jarošáček /Mělník, Česká republika/. Program bol veľmi rôznorodý, zábavný. Jednotlivé vystúpenia zaujali široké publikum.

Pre malých Európanov sme pripravili detský program v cirkusovom šapitó, kde sa od 15.00 do 18.15 hod. predstavili 3 divadlá a to Divadlo z domčeka, Divadlo Komika a Wolfi.

Európsky deň v Lučenci sa uskutočnil v rámci Dní mesta Lučenec - VI. Lučenského hodovania.


 

MDD – CESTA ROZPRÁVKOVÝM LESOM - DETI V EURÓPE

V rámci Medzinárodného dňa detí a rodinného popoludnia v mestskom parku dňa 04.06.2017 absolvovali rodičia s deťmi cestu rozprávkovým lesom, na ktorej ich privítalo jedenásť rozprávkových bytostí.

V programe sa počas krásneho slnečného dňa predstavila Saška Baška a smutná princezná, Lolo a Piškót - Na safari, detská pela CZUŠ Sv. Jána Bosca z Lučenca, bike trialová show v podaní mladíkov z NovoCK Trial Lučenec. Svoju zručnosť deťom predviedli dobrovoľní hasiči.

Informačné centrum Europe Direct nemohlo chýbať na tomto podujatí a vo svojom stánku pripravilo pre deti rôzne športové stanovištia, skladanie puzzle. Deti sa tiež mohli dozvedieť viac o fungovaní EÚ prostredníctvom informačných materiálov.

Takmer 600 detí sa okrem pochodu mestským parkom a bohatého programu tešilo zaujímavej tombole, ktorú zabezpečili organizátori z mesta Lučenec za pomoci Informačného centra Europe Direct Lučenec, Štefana Eleka - Pdigital studio, reštaurácie Biela Labuť, spoločnosti O2.

Organizátori podujatia boli mesto Lučenec v spolupráci s Centrom voľného času Magnet v Lučenci.


 

PODUJATIE "JE EURÓPSKA ÚNIA PRE SLOVENSKO PROSPEŠNÁ?"

Deň Európy je tak príležitosťou pre zdieľanie európskej identity a oslavou mieru a jednoty v Európe. Od roku 1986 sa Deň Európy každoročne oslavuje vo všetkých členských krajinách Európskej únie. Deň Európy je príležitosťou pre aktivity a oslavy, ktoré približujú Európsku úniu občanom a vzájomne zbližujú národy Únie.

Deň Európy si na rôznych podujatiach pripomínajú aj občania mnohých slovenských miest a obcí. Lučenec sa rôznymi aktivitami zapája do osláv Dňa Európy každoročne. Tento rok sa uskutočnili oslavy v zrekonštruovanej lučenskej synagóge, ktorá sa stáva v regióne významných a dôstojným kultúrnym centrom početných kultúrnospoločenských akcií.

Organizátormi slávnostného podujatia pri príležitosti mestských osláv Dňa Európy pod názvom „Je Európska únia pre Slovensko prospešná?“ boli Súkromné gymnázium Lučenec, Mesto Lučenec a Informačné centrum Europe Direct Lučenec. Hosťami podujatia boli PhDr. Alexandra Pivková, primátorka Lučenca, Ing. Vladimír Maňka, poslanec Európskeho parlamentu a Ing. Milan Spodniak, poslanec VÚC Banskobystrického kraja a starosta obce Ratka, ktorí vo svojich slávnostných príhovoroch vyzdvihli finančnú pomoc Európskej únie prostredníctvom eurofondov pri rozvoji regiónov, miest a obcí na Slovensku. Podujatia sa zúčastnili aj študenti Gymnázia Boženy Slančíkovej Timravy v Lučenci, zástupcovia škôl, učitelia a rodičovská verejnosť. Podujatie začalo štátnou hymnou Slovenskej republiky a hymnou Európskej únie, čo symbolizovalo prepojenosť národných a štátnych záujmov členských štátov EÚ so záujmami jednotnej Európy. Bohatý slávnostný kultúrny program, ktorý pripravili Súkromná základná umelecká škola v Lučenci a folklórny súbor Ipeľ, bol emotívnym kultúrnym zážitkom. Vystúpili v ňom najmä študenti Súkromného gymnázia v Lučenci a učiteľky SZUŠ. Hudba, spev a tanec, európske piesne a skladby ako aj slovenský folklór zdôraznili kultúrnu prepojenosť štátov EÚ. Podujatie spestrili pozdravné videá bývalých študentiek súkromného gymnázia, ktoré využili možnosti, ktoré poskytuje Európska únia mladým ľuďom a dosiahli v rámci otvoreného pracovného trhu v Európe významné pracovné pozície v zahraničí. Podujatie urobili ešte zaujímavejším premietnuté autorské videá študentov súkromného gymnázia, ktoré vyhotovili v rámci projektu Ambasádorská škola Európskeho parlamentu, ktorý sa na škole realizuje. Zmapovali v nich objekty, ktoré boli zrekonštruované alebo vybudované z finančných prostriedkov  EÚ v meste Lučenec (napr. synagóga), v meste Fiľakovo (napr. fiľakovský hrad, alebo dom sociálnych služieb a základné školy), v obci Halič (napr. haličský zámok, alebo čistička odpadových vôd), v obci Ratka (napr. komunikácie v obci, golfové ihrisko alebo rybníky), v obci Vidiná (napr. materská škola a kamerový systém) a v podnikateľskom sektore (využitie eurofondov vo firme AGRO CS Slovakia, a.s.).

Odpoveď na otázku uvedenú ako podtitul tohto vydareného podujatia netreba tak zdôrazňovať – je jasná a jednoznačná... 


 

REGIONÁLNE KOLO MLADÝ EURÓPAN 2017

Dňa 31.03.2017 sa v Divadle B.S. Timravy uskutočnilo regionálne kolo súťaže Mladý Európan 2017. Podujatie organizovalo mesto Lučenec, ako hostiteľská štruktúra Europe Direct Lučenec so sídlom v Mestskom informačnom centre Lučenec v spolupráci so Zastúpením Európskej komisie na Slovensku. Záštitu nad súťažou v roku 2017 prevzal predseda vlády Slovenskej republiky, pán Robert Fico a podpredseda Európskej komisie pre energetickú úniu, pán Maroš Šefčovič. Partnerom súťaže je Úrad vlády SR.

Poslaním súťaže je zvýšiť povedomie participatívneho občianstva Európskej únie medzi študentmi stredných škôl na Slovensku. Do súťaže sa zapojilo 9 družstiev pedagógov a študentov druhých a tretích ročníkov gymnázií a  stredných odborných škôl z regiónu. Jednotlivé družstvá si zmerali svoje sily vo vedomostiach a znalostiach týkajúcich sa problematiky EÚ.

Súťaž prebiehala v troch súťažných kolách, prvé kolo - vedomostný test, druhé kolo - jazyková súťaž v správnom vyplnení jazykovej krížovky a tretie kolo/finále bolo zamerané na správne zodpovedanie otázok doplnených obrázkami z nasledovných oblastí: kvíz s kategóriami osobnosti, symboly a dominanty EÚ.

Po treťom kole boli celkové výsledky nasledovné:

  1. miesto: Gymnázium Detva
  2. miesto: Gymnázium I. Kraska Rimavská Sobota
  3. miesto: Obchodná akadémia Rimavská Sobota

Víťazom srdečne blahoželáme a študentom z Gymnázia Detva držíme palce v postupe do celoslovenského kola súťaže, ktoré sa uskutoční dňa 06.06.2017 v Bratislave. 

 


 

UMENIE SENIOROV V EURÓPE - V. ROČNÍK REGIONALNEJ PREHLIADKY SENIORSKYCH SPEVOKOLOV

Október, mesiac úcty k starším aj tento rok patril našim seniorom. Mesto Lučenec v spolupráci s Informačným centrom Europe Direct Lučenec zorganizovalo 25.10.2016 podujatie V. ročník regionálnej prehliadky seniorských spevokolov, kde sa stretli najstarší občania, aby odprezentovali svoje umenie v speve rôznych typov pesničiek.

Prehliadku otvorila slávnostným príhovorom primátorka mesta A. Pivková. Seniori svojím vystúpením predviedli svoje spevácke schopnosti a tiež pozitívnu energiu a humor. Na prehliadke sa odprezentovali spevácke skupiny a súbory: Spievanky z Lovinobane, Sobotienka z Mučína, Rozmarín z Radzoviec, Senior Detva z Detvy, Rezeda z Lučenca, Máj spod Haliera z Tomášoviec, Škorec z Vidinej, Fialôčka z Poltára a Letokruhy z Poltára.

V závere podujatia zástupcovia  jednotlivých súborov prebrali z rúk viceprimátora mesta Pavla Baculíka a zástupcov Informačného centra Europe Direct Lučenec kvetinové dary a darčeky.  Ceny pre účinkujúcich  venovalo Informačné centrum Europe Direct Lučenec. Pre účinkujúcich bol po programe pripravený slávnostný obed.

V popoludňajších hodinách pokračoval program pre seniorov o 17.00 hod. v kine Apollo vystúpením skupiny SENZUS za doprovodu ľudového rozprávača Števa Hruštinca.


 

EURÓPSKY DEŇ JAZYKOV 

Z iniciatívy Rady Európy si od roku 2001 26. septembra v mnohých krajinách Európy ľudia pripomínajú Európsky deň jazykov.

Cieľom tohto európskeho dňa je upozorniť na dôležitosť štúdia jazykov ako nástroja vzájomného dorozumievania sa medzi ľuďmi, zvyšovanie medzikultúrneho povedomia, podpora kultúrnej a jazykovej rozmanitosti Európy.

Informačné centrum Europe Direct v spolupráci zo Súkromnou základnou školou v Lučenci prispeli k tohtoročným oslavám Európskeho dňa jazykov a formou prezentácie žiaci získali zaujímavé informácie napr. koľkými európskymi jazykmi sa hovorí, koľko je regionálnych/menšinových jazykov a koľko úradných jazykov v Európskej únii.

Pre žiakov II. stupňa bola pripravená vedomostná súťaž, kde si mohli v skupinách zmerať svoje vedomosti v znalostiach o jazykoch a jednotlivých krajinách.

Víťazi vedomostnej súťaže získali zaujímavé ceny, ktoré poskytlo Informačné centrum Europe Direct v Lučenci.


 

MESTO LUČENEC V POHYBE

V rámci Európskeho týždňa mobility a športu mesto Lučenec v spolupráci s Informačným centrom Europe Direct Lučenec organizovalo zaujímavú športovú akciu „Mesto Lučenec v pohybe“, ktorá sa konala dňa 22.09.2016  na Námestí republiky pred OC Galériou. Motto tohtoročnej kampane Európskeho týždňa mobility je Inteligentná a udržateľná mobilita – investícia do Európy a zameriava sa  na propagáciu ekonomických prínosov inteligentnej a udržateľnej mobility pre jednotlivcov, organizácie a spoločnosť.

Počas celého predpoludnia sa mali možnosť prezentovať športové kluby a organizácie, pôsobiace v našom meste – Judo klub Katsudo, Dance Attack, Box club Impocomex, OZ NovoCk, Boccia, petang, Kramecová balet, Iva Láska FIT Klub Rodina,  Novohradská knižnica Lučenec, Tanečná škola Štefana Chleba, Oddiel CK Rimavská Sobota, MAC Redox,  HC Lučenec,  ŠK Novohrad, Karate klub Myiagi,  Buducnosť je zdravý život – Nordic walking, MBK Lučenec, TK Branco, Volejbalový klub VK Pelikan, UMB Hockey team BB, CVC magnet, Informačné centrum Europe Direct Lučenec.

Všetci prítomní si mohli vyskúšať rôzne druhy športu a súčasne si jednotlivé kluby robili aj svoj nábor. Na námestí sa tancovalo, skákalo, súťažilo a aj boxovalo. Spoločnosť SAD Lučenec a.s. pristavila na prezentáciu svoj linkový autobus a deti boli v ňom informované o výhodách cestovania MHD a linkovými spojmi. Počas tohto dňa bola aj MHD zdarma.

V rámci Európskeho týždňa mobility a športu mesto Lučenec v spolupráci so SAD Lučenec, a.s. pripravilo pre občanov zábavnú jazdu v autobusoch MHD. V pondelok 19.09. a stredu 21.09. 2016 na vybraných autobusových linkách dobrovoľné pracovníčky z Novohradskej knižnice v dopoludňajších hodinách prezentovali význam čítania a relaxovania pri knihe pre širokú verejnosť a v popoludňajších hodinách boli pripravené pre cestujúcich regeneračné cvičenia s cvičiteľkou.

V Lučenci padol ďalší rekord. Počas Európskeho týždňa mobility a športu na podujatí mesto Lučenec v pohybe sa zapojilo do hromadného tancovania celkom 1.144 ľudí. Tancovala sa ľudová grécka skladba ZORBA, ktorá začala v kruhu, potom sa už tancovalo aj individuálne. Ukážku predviedla choreografka Monika Kramecová z tanečného súboru Základnej umeleckej školy Opatová.
Do rekordu sa zapojili materské školy, základné i stredné školy na území mesta Lučenec a tiež aj verejnosť. Po hromadnom tancovaní prevzal certifikát zástupca primátorky Pavol Baculík.

V závere podujatia sa uskutočnil cyklistický sprievod mestom, do ktorého sa zapojilo 242 účastníkov. Na základe vyhodnotenie účasti jednotlivých škôl na tomto sprievode vyhrala autobusový zájazd na jeden deň v Banskobystrickom kraji ZŠ Haličská 7, Lučenec.

V závere dňa zaujal aj exhibičný hokejový zápas Európskej univerzitnej hokejovej ligy  medzi UMB BB hockey team  a UNIPO Warrios Prešov, ktorý sa odohral o 17:00 hod.  na Zimnom štadione v Lučenci.


 


 

EURÓPSKY DEŇ V LUČENCI

Mesto Lučenec v spolupráci s Informačným centrom Europe Direct a partnerskými mestami zorganizovalo podujatie Európsky deň v sobotu 20.08.2016.
V rámci Európskeho dňa v Lučenci sa začala písať história cezhraničného maratónu v dĺžke 42,195
km. Mesto Lučenec po dohode s maďarským mestom Salgótarján usporiadali I. ročník Medzinárodného novohradského maratónu, ktorý sa podľa dohody bude organizovať v rámci programu osláv miest každé dva roky so štartom z iného mesta. Štart za účasti predstaviteľov partnerských miest Louny, Mělník a Salgótarján sa bežecké podujatie uskutočnilo symbolicky na Námestí republiky v Lučenci s ostrým štartom pred Všeobecnou nemocnicou s poliklinikou v Lučenci. Celkovo sa Medzinárodného novohradského maratónu zúčastnilo 66 bežcov.
Po odštartovaní bežcov pokračoval kultúrny program s vystúpením slovensko-rakúskeho popjazzového projektu Alan and Stefan Bartus Project.
Za účasti zástupcov partnerských miest, poslanca Banskobystrického samosprávneho kraja, obyvateľov mesta, médií v sobotu popoludní primátorka mesta Alexandra Pivková slávnostne otvorila nové priestory Mestského informačného centra a Informačného centra EUROPE DIRECT.
V zrekonštruovanej radnici si tak budú môcť návštevníci Lučenca, turisti vybrať z možností získať komplexné informácie nielen o meste Lučenec, ale aj o Európskej únii.
Pre deti počas Európskeho dňa bol pripravený program v Rozprávkovom šapitó. Pripravil sa im zaujímavý program: kúzelnícka show Wolfie-Sranda Banda Show a Divadlo Actores – Prešibaný kocúr v čižmách.
Na Kubínyiho námestí prebiehal tento deň aj 2. ročník Bike Trial Championship Youth Games, kde si mohli jazdci z rôznych krajín preveriť svoje schopnosti v cyklotriale.


 

DETI V EURÓPE - OSLAVA MEDZINÁRODNÉHO DŇA DETÍ

Lučenecké deti oslavovali Medzinárodný deň detí v nedeľu 29. 5. 2016 v Mestskom parku v Lučenci a rozprávkovou témou boli v tomto roku Flinstonovci. Organizátorom bolo Mesto Lučenec v spolupráci s Centrom voľného času Magnet.

Štart bol od 9.30 do 12.00 z hlavného vchodu do mestského parku a viedol cestou začarovaným lesom. Na stanovištiach deti privítali postavičky z obľúbenej rozprávky Flinstonovci s mnohými prekvapeniami. Na hlavnom pódiu bol pre deti pripravený zaujímavý program: Klauniáda, Divadlo z domčeka a vyhodnotenie súťaže „Uhádni rozprávnku“.

Medzi sprievodné aktivity podujatia patrili leteckí modelári, ukážky cyklotrialu, dobrovoľní hasiči, drevený kolotoč a skákací hrad.

Informačné centrum Europe Direct vo svojom stánku pripravilo pre deti rôzne športové stanovištia, skladanie puzzle. Deti sa tiež mohli dozvedieť viac o fungovaní EÚ prostredníctvom informačných materiálov. Deti sme chceli formou interaktívnych hier a kvízov zoznámiť s pojmom EÚ a občianstva v EÚ.

Po absolvovaní cesty rozprávkovým lesom s Flinstonovcami bolo pre deti pripravené malé občerstvenie a zlosovateľná tombola s hlavnou cenou mobilným telefónom. Tri ceny do tomboly pripravilo aj Europe Direct Lučenec.

 


 

DISKUSNÉ FÓRUM „ČO MÁŠ NOVÉ EURÓPA V ROKU 2016?“

 

Študenti Obchodnej akadémie v Lučenci a Strednej odbornej školy hotelových služieb a dopravy v Lučenci sa  v piatok 27. 5. 2016 zúčastnili na diskusnom fóre pod názvom „Čo máš nové Európa v roku 2016“, ktoré organizovalo mesto Lučenec a Informačné centrum EUROPE DIRECT Lučenec v spolupráci s Informačnou kanceláriou Európskeho parlamentu na Slovensku. Pozvanie na diskusné fórum prijal poslanec Európskeho parlamentu Vladimír Maňka, ktorý má dlhoročné skúsenosti zo slovenskej a európskej politiky.  Diskusné fórum sa venovalo nasledovným témam: predsedníctvo SR v Rade EÚ a jej priority, Európa 2020 – Stratégia na zabezpečenie inteligentného, udržateľného a inkluzívneho rastu, 10 priorít Európskej komisie, Investičný plán pre Európu, prezentácia nového európskeho roku, nové programovacie obdobie 2014-2020. Prostredníctvom prezentačného filmu bola študentom zaujímavou formou vysvetlená podstata Investičného plánu pre Európu. Okrem uvedených tém sa študenti zaujímali aj o mimoriadnu aktuálnu problematiku utečencov a možné dôsledky vystúpenia Veľkej Británie z EÚ.


 

OSLAVA  DŇA EURÓPY

Informačné centrum Europe Direct Lučenec zorganizovalo 09. mája 2016  v spolupráci so študentmi Strednej odbornej školy hotelových služieb a dopravy v Lučenci podujatie Deň Európy pre žiakov 8. ročníka na Základnej škole M.R.Štefánika v Lučenci. 

Oslava Dňa Európy bolo spojená nielen s prezentáciou tohto významného dňa v histórii a v súčasnosti Európskej únie, jej členských krajín s ohľadom na ich rozmanitosť, ale si tiež žiaci mohli otestovať svoje znalosti o EÚ a zmerať sily pri skladaní puzzle. Takouto interaktívnou formou sme chceli 9. máj - Deň Európy bližšie priblížiť a odprezentovať žiakom ako oslavu mieru a jednoty v Európe. Žiaci základnej školy predviedli vynikajúce znalosti v európskej tématike. Tí najšikovnejší boli odmenení vecnými cenami od Informačného centra Europe Direct Lučenec.

Chceli by sme poďakovať Mgr. Móricovej a Mgr. Spodniakovej za spoluprácu pri príprave tohto podujatia.


 

 

VEDOMOSTNÁ SÚŤAŽ MLADÝ EURÓPAN 2016

Dňa 04.04.2016 sa v Divadle B.S. Timravy uskutočnilo regionálne kolo súťaže Mladý Európan 2015. Podujatie organizovalo mesto Lučenec, ako hostiteľská štruktúra Europe Direct Lučenec so sídlom v Mestskom informačnom centre Lučenec v spolupráci so Zastúpením Európskej komisie na Slovensku. Záštitu nad súťažou v roku 2016 prevzal podpredseda Európskej komisie pre energetickú úniu, pán Maroš Šefčovič. Partnerom súťaže je Úrad vlády SR.

Poslaním súťaže je zvýšiť povedomie participatívneho občianstva Európskej únie medzi študentmi stredných škôl na Slovensku. Do súťaže sa zapojilo 10 družstiev pedagógov a študentov druhých a tretích ročníkov gymnázií a  stredných odborných škôl z regiónu. Jednotlivé družstvá si zmerali svoje sily vo vedomostiach a znalostiach týkajúcich sa problematiky EÚ.

Súťaž prebiehala v troch súťažných kolách, prvé kolo - vedomostný test, druhé kolo - jazyková súťaž v správnom vyplnení jazykovej krížovky a tretie kolo/finále bolo zamerané na správne zodpovedanie otázok doplnených obrázkami z nasledovných oblastí: kvíz s kategóriami osobnosti, symboly a dominanty EÚ.

Po treťom kole boli celkové výsledky nasledovné:

  1. miesto: Gymnázium Detva
  2. miesto: Spojená škola Detva
  3. miesto: Súkromné gymnázium Lučenec

Víťazom srdečne blahoželáme a študentom z Gymnázia Detva držíme palce v postupe do celoslovenského kola súťaže, ktoré sa uskutoční dňa 25.05.2016 vo Vysokých Tatrách. 

                                                                                             


 

UMENIE SENIOROV V EURÓPE

Pravidelne  organizované činnosti pre seniorov poskytujú pre nich nový okruh priateľov a známych. Dôchodkový vek je ideálny na nadviazanie kamarátskych vzťahov s rovesníkmi, ktorí majú rovnaké záujmy, vedia sa podporiť a poradiť.

A práve pre lučenských seniorov mesto Lučenec s Informačným centrom Europe Direct Lučenec každoročne organizuje podujatia. Jedným z nich bolo od 19. do 23.10.2015 podujatie pod názvom Umenie seniorov v Európe 2015. V Divadle B. S. Timravy sa 19.10.2015 uskutočnila vernisáž výstavy ručných prác seniorov, ktorí sa venujú výšivkám, kresbám a maľbám. Prítomným sa prihovorila primátorka mesta Alexandra Pivková, v kultúrnom programe sa predstavili folklórne nádeje zo súboru Radosť. Výstava bola sprístupnená pre verejnosť do 23.10.2015.

Lučenčanov prišla v tento deň pozdraviť so svojím kultúrnym programom skupina Slovak Tango. Skupinu tvoria mladí študovaní hudobníci, ktorí sa zameriavajú na intepretáciu slovenskej populárnej piesne 30. až 50. rokov 20. storočia.

Podujatie Umenie seniorov v Európe zavŕšil IV. ročník Regionálnej prehliadky speváckych súborov pri denných centrách seniorov, ktorý sa konal 20. 10. 2014. Prehliadku otvorila slávnostným príhovorom vedúca školstva, sociálnych vecí, kultúry a športu Magdaléna Káčeríková. Na prehliadke sa odprezentovalo 6 súborov z okresu Lučenec a Detva. V závere podujatia zástupcovia jednotlivých súborov prebrali z rúk zástupcov mesta a zástupcov Europe Direct Lučenec upomienkové diplomy, kvetinové dary a darčeky. Ceny pre účinkujúcich venovalo Europe Direct Lučenec. Pre účinkujúcich bol po programe pripravený slávnostný obed v reštaurácii Hviezda.


 

MASARYKOVA BEZ ÁUT

V meste Lučenec Európsky týždeň mobility vyvrcholil v nedeľu 20. 09. 2015. V rámci podujatia MASARYKOVA BEZ ÁUT, ktoré mesto zorganizovalo v spolupráci s Informačným centrom Europe Direct Lučenec, bola hlavná ulica v nedeľu vyhradená pre inline-istov, kolobežkárov, cyklistov, skateboardistov, či chodcov. Súčasťou dňa bola súťaž o najrýchlejšieho inline-istu a o najrýchlejšieho cyklistu. Pretekalo sa na trase Masarykova ulica až po nemocnicu v rôznych vekových kategóriách.

Úvod patril športovcom, ktorých odštartovala primátorka Alexandra Pivková, spoločne s viceprimátorom Pavlom Baculíkom, aby symbolicky absolvovali kilometrovú trasu (chôdza, beh, bicykel, kolobežka, in-line). Akciu dopĺňal bohatý sprievodný program, do ktorého sa zapojili hudobníci a speváci zo ZUŠ n.o. na Novohradskej ulici v Lučenci, Temperament Cimbal Orchestra a hudobná skupina ESO z Lučenca.

Možnosť prezentovať si svoje športy, či získavať si nových členov využili NovoCK o.z. Lučenec, Volejbalový klub Lučenec, RC Model Klub, MAC REDOX Lučenec, OZ Budúcnosť je zdravý životy – Nordic walking. Mestskí policajti inštalovaním prenosného dopravného ihriska pre najmenších, Centrum voľného času sa prezentovalo maľovaním tvárí a v stánku Europe Direct Lučenec sa mohla verejnosť dozvedieť viac o Európskom týždni mobility, o lučenskej cykloturistike a o pripravovaných cyklotrasách.

Účastníkov podujatia zaujali praktické ukážky cvičení s vlastnou váhou skupiny Street Workout z Lučenca a Rimavskej Soboty, ako aj súťaž o dosiahnutie čo najväčšieho počtu klikov (muži a ženy) za jednu hodinu. Spoločným úsilím sa podarilo prítomných dosiahnuť 1142 klikov, z toho muži 1117, ženy 25.

Obyvatelia Lučenca sa si už zvykli aj na to, že počas dňa mobility ich MHD odvezie zdarma. Zdarma MHD premávala v nedeľu 20. 09. 2015 a v utorok 22. 09. 2015.


 

SPOLOČNE V EURÓPE - OSLAVA EURÓPSKEHO DŇA

Mesto Lučenec v spolupráci s Informačným centrom Europe Direct Lučenec a v spolupráci s partnerskými mestami zorganizovalo podujatie v rámci Dní mesta Lučenec 2015 – IV. Lučenského hodovania pod názvom Spoločne v Európe – oslava európskeho dňa, ktoré sa konalo v sobotu 29.08.2015 v popoludňajších hodinách na Námestí republiky v Lučenci.

Po príhovoroch p. primátorky mesta Lučenec Alexandry Pivkovej, vedúceho Zastúpenia EK v SR Dušana Chreneka pozdravili mesto Lučenec a jeho obyvateľov aj predstavitelia prítomných partnerských miest - místostarosta mesta Louny Jan Čermák, primátor mesta Pápa Áldozó Tamás a místostarosta mesta Mělník Milan Schweigstill. Všetci spoločne  pokrstili dve nové knihy „Lučenec v premenách času“ a „Elena Majerčíková – obrázky zo života nezvyčajnej ženy“.   

Partnerské mestá prezentovali svoju kultúru a zo svojim programom vystúpili aj na hlavnom pódiu. Diváci mali možnosť vidieť jazzovú kapelu zo Salgótarjánu - Lakatoš ürge jazz band a Németh Anna, ľudovú hudbu Citerazenekar z Pápy. Kultúrnym vyvrcholením bol medzinárodný jazzový projekt Julia Siedl Trio feat. S.P. Bartus special guest Hanka Gregusova.

Pre malých Európanov sme pripravili detský program v cirkusovom šapitó, kde sa od 13.15 do 15.00 hod. predstavili 2 divadlá a to Bábkové divadlo na rázcestí a Juraj Benčík (mím a klaun Cirque de soleil).

Európsky deň neodmysliteľne patrí aj prezentácií európskych inštitúcií pôsobiacich na Slovensku. Stánok na tomto podujatí malo Informačné centrum Europe Direct Lučenec a  Európske spotrebiteľské centrum. Obyvatelia tak mohli získať množstvo užitočných informácii týkajúcich sa nielen EÚ, ale aj informácie týkajúce sa spotrebiteľských práv v krajinách EÚ.    


 

DETI V EURÓPE - MDD V LUČENCI

Nádherné počasie, perfektne pripravená trasa prechodu Rozprávkovým lesom a skvelí organizátori boli zárukou úspešnej akcie pri príležitosti Medzinárodného dňa detí v Lučenci. Štart bol od 9.30 do 11.30 z hlavného vchodu do mestského parku. Členovia organizačného výboru z mesta Lučenec a Centra voľného času Magnet pripravili pre malých i veľkých dobre značenú, začarovanú trasu s mnohými prekvapeniami. Na stanovištiach vás privítali modré postavičky z obľúbenej rozprávky Šmolkovia. Cieľ bol na lúke s kvetinovou alejou s občerstvením, gulášom a posedením pri rôznych súťažiach a atrakciách, od veľkej šmýkačky, skákacieho hradu, bojových umení, boccie, cyklotrialu či lukostreľby, leteckých modelov až po maľovanie s kozmetikou. Informačné centrum Europe Direct vo svojom stánku pripravilo pre deti rôzne športové stanovištia, skladanie puzzle. Deti sa tiež mohli
dozvedieť viac o fungovaní EÚ prostredníctvom informačných materiálov.

O dobrú náladu sa postarali speváčky z OZ Cespom a roztlieskávačky Tigrice. Okrem cesty rozprávkovým lesom si mohli deti pozrieť bezmotorové lietadlo Blaník L-13, ktoré na podujatie priviezli členovia Gliding clubu Lučenec. Pre všetky deti, ktoré sa prihlásili a prešli šmolkovským lesom, bola pripravená tombola s 15 cenami a s rozprávkovými hlavnými cenami – dotykovými telefónmi. Tri ceny do tomboly pripravilo aj Europe Direct Lučenec. Lučenčania ani tentokrátne ostali ľahostajní k nešťastnému osudu mladej Sašky, keď počas podujatia zaplnili vrchnákmi z PET fliaš dva kontajnery. Tie poputujú do zbierky, z ktorej výťažok je venovaný pre Alexandru Nociarovú z Boľkoviec, ktorá pri záchrane mladšieho dieťaťa upadla do bdelej kómy.
 


 

DISKUSNÁ FÓRUM „EURÓPA V ROKUM 2015 A JEJ BUDÚCNOSŤ"


Študenti stredných škôl v Lučenci sa v piatok 29. 5. 2015 zúčastnili na diskusnom fóre pod názvom „Európa v roku 2015 a jej budúcnosť“ so zástupcami slovenských poslancov v Európskom parlamente, ktoré organizovali mesto Lučenec a Informačné centrum EUROPE DIRECT Lučenec. Pozvanie prijali traja europoslanci Ivan Štefanec, Eduard Kukan a Vladimír Maňka. Podujatia sa zúčastnili aj riaditeľ Informačnej kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku Robert Hajšel. Diskusné fórum bolo rozdelené do troch blokoch a venovalo sa nasledovným témam: Európsky rok rozvoja 2015, Nový začiatok pre Európu, Európa 2020 a nové programovacie obdobie. Študenti mali možnosť stretnúť so skutočným odborníkmi s dlhoročnými skúsenosťami zo slovenskej i európskej politiky. Najmä téma budúcnosti Európy vyvolala živú diskusiu. Študenti sa zaujímali tiež o mimoriadne aktuálnu problematiku utečencov, o problematiku západného Balkánu, o stále aktuálnu ukrajinskú krízu a sankčnú politiku EÚ voči Rusku, o možnosti rozširovania EÚ, resp. dôsledky jej zužovania (plánované referendum v Spojenom kráľovstve v roku 2017 o zotrvaní Veľkej Británie v EÚ), o čerpanie eurofondov Slovenskou republikou a otázok by bolo oveľa viacej, len vymedzeného času bolo málo, vzhľadom na pracovnú zaneprázdnenosť europoslancov.


 

MÍĽA PRE MAMU 2015

V sobotu 9.5.2015 pripravili dobrovoľníci z Materského centra Jahôdka a pracovníci mesta Lučenec na Námestí republiky už tretí ročník Míle pre mamu. Akcia sa konala v rovnakom čase na 53 miestach po celom Slovensku, ale tiež v Čechách, Srbsku, Írsku a Veľkej Británii. Symbolickú míľu okolo námestia, ako prejav úcty našim mamám, prešlo 514 účastníkov, čím sa podarilo pokoriť minuloročný rekord o 50. Až do neskorého popoludnia boli pripravené aj zaujímavé sprievodné aktivity a zábava pre celú rodinu. Detičky zabával Šašo aj jeho skákací hrad, povozili sa na jedinečnom drevenom kolotoči, zahrala lučenská kapela Cover Bridge a na záver vystúpili Smejko a Tanculienka. I n f o r m a č n é centrum Europe Direct vo svojom stánku informovalo o aktuálnych témach v EÚ týkajúcich sa postavenia žien a ich úlohou v materstve. Tento ročník Míle pre mamu bol zameraný na pripomenutie dôležitosti vychovávať deti v mieri. Mamy sa vždy boja o svoje deti, či majú dva roky alebo štyridsať. Mužská sila je niekedy silnejšia ako túžba ženy, preto všetky mamy z materských centier spojili svoje sily a dali o svojich túžbach vedieť. Mottom tohtoročnej Míle bolo „PRILOŽME RUKU K MIERU“ a aj na oslave v Lučenci sa organizátori niektorými aktivitami snažili pripomenúť dôležitosť výchovy detí v pokoji a mieri. Holubice, ako medzinárodný symbol mieru, sa objavili aj pri štarte pochodu, kde ich v podobe balónov vypustila primátorka mesta Lučenec Alexandra Pivková.


 

DEŇ EURÓPY V LUČENCI

Mesto Lučenec, tak ako iné mestá v celej Európskej únii, sa zapojilo do osláv Dňa Európy. Tento deň v roku 1950 Robert Schuman prezentoval svoj návrh na vytvorenie organizovanej Európy.

Vo štvrtok 7. mája bolo mesto Lučenec zaplavené žltými ružami, ktoré rozdávali pracovníčky Informačného centra Europe Direct Lučenec a ktoré sú symbolom osláv tohto významné- ho dňa. Pred Divadlom B. S. Timravy bol stánok s propagačnými materiálmi týkajúcimi sa tohto dňa. Obyvatelia mesta mohli tiež symbolicky pridať svoju žltú hviezdu na nebo Európy ako plnohodnotného občana Európskej únie. Toto podujatie sa organizovalo v spolupráci so Zastúpením EK v Slovenskej republike.


 

VEDOMOSTNÁ SÚŤAŽ MLADÝ EURÓPAN 2015

Dňa 09.04.2015 sa v Divadle B.S. Timravy uskutočnilo regionálne kolo súťaže Mladý Európan 2015. Podujatie organizovalo mesto Lučenec, ako hostiteľská štruktúra Europe Direct Lučenec so sídlom v Mestskom informačnom centre Lučenec v spolupráci so Zastúpením Európskej komisie na Slovensku. Záštitu nad súťažou v roku 2015 prevzal predseda vlády SR, pán Róbert Fico a podpredseda Európskej komisie pre energetickú úniu, pán Maroš Šefčovič. Partnerom súťaže je Úrad vlády SR ako riadiaci orgán pre Operačný program Informatizácia spoločnosti a Centrálny koordinačný orgán.

Poslaním súťaže je zvýšiť povedomie participatívneho občianstva Európskej únie medzi študentmi stredných škôl na Slovensku. Do súťaže sa zapojilo 11 družstiev pedagógov a študentov druhých a tretích ročníkov gymnázií a  stredných odborných škôl z regiónu. Jednotlivé družstvá si zmerali svoje sily vo vedomostiach a znalostiach týkajúcich sa problematiky EÚ.

Súťaž prebiehala v troch súťažných kolách, prvé kolo - vedomostný test, druhé kolo - jazyková súťaž v správnom vyplnení jazykovej krížovky a tretie kolo/finále bolo zamerané na správne zodpovedanie otázok doplnených obrázkami z nasledovných oblastí: kvíz s kategóriami osobnosti, symboly a dominanty EÚ.

Po treťom kole boli celkové výsledky nasledovné:

miesto: Gymnázium Detva
miesto: Gymnázium A. H. Škultétyho Veľký Krtíš
miesto: Gymnázium A. Sládkoviča Krupina

Víťazom srdečne blahoželáme a študentom z Gymnázia Detva držíme palce v postupe do celoslovenského kola súťaže, ktoré sa uskutoční dňa 04.06.2015 v Bratislave.  

 


 

OBJEKTÍVOM MLADÝCH

Študentský parlament mesta Lučenec v spolupráci s Mestom Lučenec a Informačných centrom Europe Direct Lučenec zorganizovali fotografickú súťaž pre študentov stredných škôl pod názvom Objektívom mladých s témou: Sloboda. Študenti svojimi fotografiami mohli vyjadriť, čo rozumejú pod pojmom sloboda. Fotky formátu A4 a A5 mohli študenti predkladať do 14. 11. 2014 členom študentského parlamentu na jednotlivých stredných školách. Komisia mala veľmi zložitú úlohu pri hodnotení, pretože fotografie boli veľmi pekné a zaujímavé.
Celkové umiestnenie študentov bolo nasledovné:
1. miesto: EMA ADAMOVE
2. miesto: TÍMEA KRIŽOVÁ
3. miesto: PETRA ŠULEKOVÁ
Vyhodnotenie súťaže sa uskutočnilo 20. 11. 2014 v Divadle B. S. Timravy za účasti pani primátorky mesta PhDr. Alexandry Pivkovej a bolo spestrené kultúrnym programom, ktorý zostavili študenti jednotlivých stredných škôl.


 

VEDOMOSTNÁ SÚŤAŽ EUROBČAN ZŠ 2014

Mesto Lučenec a Informačné centrum Europe Direct zorganizovalo dňa 28. 11. 2014 v priestoroch Divadla B. S. Timravy vedomostnú súťaž pre žiakov 8. ročníka základnych škôl pod názvom Euroobčan ZŠ 2014. Trojčlenné družstvá žiakov si medzi sebou overovali svoje poznatky o Európskej únii. Súťažilo sa v štyroch kolách. V prvom kole bol pre žiakov pripravený test, v druhom kole zameranom na zručnosť, súťažiaci skladali puzzle s tematikou „10 rokov vstupu SR do EÚ“. Tretie kolo bolo zamerané na vyplnenie tajničky pozostávajúcej z viet a slov v rôznych európskych jazykoch. Záverečné kolo bolo zamerané na vedomostný kvíz, kde žiaci poznávali osobnosti, významné miesta, udalosti a logá v EÚ. Po záverečnom kole boli celkové výsledky nasledovné:
1. miesto: ZŠ Vajanského Lučenec: Frederika Takáčová, Anna Hroboňová, Pavel Semerád
2. miesto: ZŠ M. R. Štefánika Lučenec: Sarah Čižmárová, Laura Šulajová, Veronika Jeleňová
3. miesto: Súkromné gymnázium Lučenec: Sofia  Gregorová, Matej Mázor, Kristína Sásiková
Súťaž bola zaujímavá, družstvá boli vyrovnané a všetci súťažiaci preukázali široké vedomosti v oblasti európskej problematiky.


 

EURÓPSKA ÚNIA - TO SME TU A TERAZ

Na Spojenej škole v Detve sa v rámci projektu Euroscola konalidňa 24. 10. 2014 dva workshopy na tému „Európska únia - to sme tu a teraz“. Informačné centrum Europe Direct bolo oslovené na spoluprácu na tomto podujatí. Cieľom workshopov bolo prezentovať možnosti žiakom, ktoré im ponúka Európska únia počas ich stredoškolského štúdia. Workshopov sa zúčastnilo 50 žiakov prvého a druhého ročníka Obchodnej akadémie, ktorí boli rozdelení v dvoch pracovných skupinách a absolvovali dva 60-minútové bloky. V prvom bloku, ktoré viedlo Informačné centrum Europe Direct Lučenec, sa mohli žiaci oboznámiť s históriou a súčasnosťou Európskej únie. Zamerali sme sa na inštitúcie EÚ, ciele a stratégie EÚ i oslavu 10. výročia vstupu Slovenska do EÚ. Venovali sme sa tiež symbolom a úradným jazykom Európskej únie, jej hlavným predstaviteľom či sídlam. Prezentovali sme tiež činnosť nášho centra a informačné zdroje EÚ. V rámci pripomenutia desiateho výročia vstupu Slovenska do EÚ žiaci v skupinkách identifikovali výhody a nevýhody nášho členstva. Za najväčšie výhody považovali investície a skvalitnenie infraštruktúry, cestovanie bez obmedzení, spoluprácu s inými krajinami vrátane programov pre mladých a samozrejme možnosť čerpať fondy EÚ. Všetky plusy majú aj svoje mínusy, tak za tie najväčšie určili odchod mladých ľudí do zahraničia, zvyšovanie cien zavedením eura, menej strážené hranice a tým väčšia šanca nelegálneho prevážania ako aj vysoká previazanosť s ostatnými krajinami a riziko rastúcej závislosti. V závere nášho workshopu sme sa venovali súťažiam, do ktorých sa môžu mladí zapojiť ako aj aktivitám a iniciatívam, ktorými môžu zlepšiť životné prostredie či kvalitu života v miestnej komunite. Druhý blok viedli zástupkyne dvoch organizácií, ktoré sa venujú aktivitám prioritne zameraným na mladých ľudí - Iuventy - Slovenského inštitútu mládeže a SAIA - Slovenskej akademickej informačnej agentúry.


 

VÝROČNÉ VALNÉ ZHROMAŽDENIE SIETE ED V BONNE

V dňoch 13. - 16. 10. 2014 sa v Bonne konalo Výročné valné zhromaždenie informačných centier Europe Direct pôsobiacich v členských krajinách EÚ pod heslom „Listen, advice, engage“. Cieľom stretnutia bolo pripomenúť si viaceré udalosti v 20. storočí, ktoré boli dôležité medzníky v histórii EÚ a diskutovať o zmenách, ktoré sa konajú dnes v EÚ, vymieňať si skúsenosti a osvedčené postupy, debatovať o budúcich výzvach. Veľmi zaujímavé boli prezentácie a diskusie v rámci tematicky zameraných workshopoch, kde účastníci mohli navzájom diskutovať, vymieňať si skúsenosti a získať inšpirácie pre svoje budúce akčné plány. Tohto podujatia sa zúčastnilo okolo 500 predstaviteľov Europe Direct zo všetkých krajín EÚ, zo Slovenska sa zúčastnili predstavitelia piatich Informačných centier Europe Direct.


 

UMENIE SENIOROV V EURÓPE 2014

Dňa 6. 10. 2014 odštartovala toto podujatie Vernisáž výstavy ručných prác seniorov, ktorá sa konala v Divadle B. S. Timravy o 15.00 hodine. Návštevníkov výstavy privítali aj deti z Detského folklórneho
súboru Radosť Lučenec pod vedením Marcely Janštovej, ktoré pre seniorov pripravili bohatý kultúrny program. Na výstave, ktorá trvala do 10. 10. 2014 sa odprezentovalo viac ako 20 seniorov
z okresov Lučenec a Poltár, zastúpenie na výstave mali aj Domov dôchodcov AMBRA, Domov sociálnych služieb Libertas, Klub dôchodcov z Kalinova a jednotlivci. Seniori prezentovali svoju umeleckú tvorbu prostredníctvom čipiek, výšiviek, hačkovaných predmetov, vyšívaných a maľovaných obrazov, fotiek, výrobkov z drôtu a dreva. Všetky tieto predmety boli pohladením pre oko i pre dušu. Po vernisáži o 17.00 hod. pokračoval kultúrny program pre seniorov vystúpením Martina Jakubca a jeho hostí: Dušana Grúňa, Lýdie Volejníčkovej a Božanky. Vystúpenie malo u seniorov veľký úspech. Podujatie Umenie seniorov v Európe zavŕšil III. ročník Regionálnej prehliadky speváckych súborov pri denných centrách seniorov, ktorý sa konal 9. 10. 2014. Prehliadku otvorila slávnostným príhovorom primátorka mesta A. Pivková. Na prehliadke sa odprezentovalo 8 súborov z okresu Lučenec a Detva a 2 súbory boli z Maďarska. V závere podujatia zástupcovia jednotlivých súborov prebrali z rúk zástupcov mesta a zástupcov Europe Direct Lučenec upomienkové diplomy, kvetinové dary a darčeky. Ceny pre účinkujúcich venovalo Europe Direct Lučenec. Pre účinkujúcich bol po programe pripravený slávnostný obed v reštaurácii Hviezda.


 

EURÓPSKY DEŇ JAZYKOV NA SPŠ STAVEBNEJ O.WINKLERA

Od roku 2001 si v mnohých krajinách Európy ľudia pripomínajú Európsky deň jazykov, ktorý je okrem iného aj oslavou jazykovej rôznorodosti a propagáciou výučby cudzích jazykov ako nástroja vzájomného dorozumievania sa medzi ľuďmi.

V tomto duchu sa 26.9.2014 stretli študenti SPŠ stavebnej O. Winklera v Lučenci spolu so svojimi pedagógmi, učiteľmi predmetovej komisie jazykov, aby spoločne pripraveným programom prispeli k tohtoročným oslavám Európskeho dňa jazykov.

Vedomostný kvíz o reáliách anglicky a nemecky hovoriacich krajín sa konal v spolupráci s Informačným centrom Europe Direct v Lučenci. Študenti sa dozvedeli mnoho zaujímavých a hlavne praktických informácií o Európskej únii a o štúdiu cudzích jazykov. Víťazi kvízu získali aj zaujímavé ceny, ktoré poskytlo Informačné centrum Europe Direct v Lučenci:

1. miesto – P. Stieranka I.A, V. Vojenčiak IV.A

2. miesto – M. Ilenčík – II.A, E. Karlík IV.A

3. miesto – T. Hýravý I.A, I. Hudec IV.S

Prezentácie o anglicky a nemecky hovoriacich krajinách (pripravené pod vedením Mgr. Lukáčovej, PaedDr. Tóthovej a PhDr. Sojkovej) priniesli množstvo zaujímavých a k maturite potrebných informácií a súčasne šikovných prezentujúcich ( D. Galádová IV.A, A. Čajková II.A, L. Bernerová III.A, E. Kostka IV.A, P. Kostka IV.A). Temer profesionálnu technickú podporu poskytol R. Lörinčík II.A.


 

EURÓPSKY DEŇ V LUČENCI

Sobota 23.08.2014 sa od 15.00 hod.  niesla na Námestí republiky v znamení osláv 10 rokov vstupu SR do EÚ a dlhodobej spolupráce mesta Lučenec s ostatnými partnerskými mestami symbolicky pod názvom Európsky deň. Mesto Lučenec ako hostiteľská štruktúra pre Informačné centrum Europe Direct organizovalo toto podujatie v rámci Dní mesta Lučenec 2014.

Po príhovoroch p. primátorky mesta Lučenec Alexandry Pivkovej, vedúceho Zastúpenia EK v SR Dušana Chreneka a poslanca NR SR Ľudovíta Kaníka, pozdravili mesto Lučenec a jeho obyvateľov aj predstavitelia prítomných partnerských miest - viceprimátorka mesta Louny Edita Hořejší, primátorka mesta Salgótarján Székyné Sztrémi Melinda  a primátor mesta Pápa Áldozó Tamás.  Hostia sa neskôr presunuli pred Okresný úrad v Lučenci, kde bol slávnostne odhalený Európsky strom partnerstva a na znak partnerstva sa vztýčili zástavy všetkých partnerských miest za zvukov hymny EÚ.

Partnerské mestá prezentovali svoje atraktivity a históriu v stánkoch na námestí a zo svojim programom vystúpili aj na hlavnom pódiu. Diváci mali možnosť vidieť dva folklórne súbory zo Salgótarjánu a Pápy a jednu rockovú skupinu z Loun.

Európsky deň prebiehal od 13.00 hod. aj v Kine Apollo, kde pre deti a dospelých bol pripravený zaujímavý program od animovaného filmu pre deti až po európske filmy rôznych žánrov pre dospelých. Vstup na tieto predstavenia bol zdarma.

Účasť na tomto podujatí prijali aj európske inštitúcie pôsobiace na Slovensku a to SAIA, n.o., Európske spotrebiteľské centrum, IUVENTA a EURESS /ÚSVAR Lučenec/. Obyvatelia mohli získať množstvo užitočných informácii týkajúcich sa možnosti stáže, štipendia, práce v krajinách EÚ, možnosti získania rôznych grantov až po informácie týkajúce sa spotrebiteľských práv v krajinách EÚ.
 


 

NÁRODÉ KOLO VEDOMOSTNEJ SÚŤAŽE MLADÝ EURÓPAN 2014

Dňa 12. júna 2014 sa v Novom Smokovci uskutočnilo národné kolo súťaže "Mladý Európan". Zúčastnilo sa ho 13 súťažných družstiev – víťazov regionálnych kôl - zo stredných škôl z celého Slovenska. Študenti si zmerali svoje sily vo vedomostiach  z oblastí z histórie, geografie, zaujímavostí a významných osobností EÚ a jej členských krajín.  

Tohtoroční víťazi:

1. miesto – Gymnázium Spišská Nová Ves

2. miesto -  Gymnázium Leonarda Stöckela, Bardejov

3. miesto – Gymnázium Malacky

Zastúpenie Európskej komisie a 12 regionálnych informačných centier Europe Direct organizovali tento rok už deviaty ročník tejto celoslovenskej súťaže, ktorá je určená študentom 3. ročníkov gymnázií a stredných odborných škôl z celého Slovenska. Záštitu nad tohtoročnou súťažou prebral podpredseda Európskej komisie pre medziinštitucionálne vzťahy a administratívu Maroš Šefčovič.

Víťaz nášho regionálneho kola - Gymnázium Detva získalo krásne 5. miesto. Víťazom srdečne blahoželáme.

 


 

12.06.2014 - NK ME 2014

bez názvu
bez názvu
bez názvu

 

OKRESNÁ OLYMPIÁDA MATERSKÝCH ŠKOL A FESTIVALU OLYMPIJSKÝCH HVIEZDIČIEK

Deti, pohyb, radosť, zdravie a krása - toto všetko sme mohli vidieť pri športových zápoleniach na okresnej olympiáde detí materských škôl, ktorá sa uskutočnila v areáli Základnej školy L. Novomeského v Lučenci 11. júna 2014 pod záštitou primátorky mesta Alexandry Pivkovej.

„My, deti z materských škôl, sľubujeme, že budeme čestne, vytrvalo a statočne súťažiť a našich fanúšikov nesklameme,“ zaznelo v úvode slávnostného otvorenia už XVIII. ročníka športovej olympiády.

Cieľom olympiády bolo podporovať zdravie a pohybový rozvoj detí. Snahou bolo, aby mali deti radosť zo športových súťaží, aby sa tešili z víťazstiev. Športovej olympiády sa zúčastnilo 13 materských škôl s počtom 89 detí. Deti súťažili v kategóriách – skok vo vreci, hod kométkou, hod kriketovou loptičkou, skok do diaľky, beh slalomom, štafetový beh, beh na 30 a 40 metrov.

Na tomto podujatí nechýbal ani stánok Informačného centra Europe Direct, ktorý ponúkal zaujímavé informácie o EÚ pre deti prostredníctvom propagačných materiálov. 

Celkové umiestnenie materských škôl: 1. miesto – Materská škola M. R. Štefánika, 2. miesto – Materská škola Rúbanisko I a 3. miesto – Materská škola Rúbanisko II.

Ceny pre súťažiacich venovali: Mesto Lučenec, Olympijský klub Lučenec a Informačné centrum Europe Direct Lučenec, ktoré obdarilo detskými hračkami každú materskú školu.

Podujatie zorganizovala Materská škola na Ulici Dr. Herza za pomoci spoluorganizátorov: Mesto Lučenec, Informačné centrum Europe Direct Lučenec, Pedagogická a sociálna akadémia Lučenec, Olympijský klub Lučenec, Okresné združenie telesnej kultúry, ZŠ L. Novomeského, Banskobystrický samosprávny kraj.


 

11.06.2014 - Okresná olympiáda MŠ

bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu

 

MDD 

V nedeľu 1. júna 2014 pripravilo mesto Lučenec spoločne s Centrom voľného času Magnet zábavné dopoludnie plné hier, hudby a zábavy. Témou tohtoročného podujatia bola rozprávka Snehulienka a sedem trpaslíkov.

Pre deti boli pripravené hádanky, hry a súťaže na deviatich stanovištiach, za ktoré boli odmenené sladkou odmenou, drobným občerstvením a neskôr sa spomedzi súťažiacich detí žrebovala hodnotná tombola. Deti počas dobrodružnej cesty začarovaným lesom stretli postavičky z legendárnej rozprávky Snehulienka a sedem trpaslíkov. Pripravené pre ne boli skákacie hrady, kultúrny program, maľovanie na tvár, balóniky, cukrová vata a mnoho iného.

Europe Direct Lučenec malo na tomto podujatí samostatný stan, kde sa mohli deti aj dospelí dozvieť zaujímavé informácie o EÚ. Pre deti v stane boli pripravené rôzne športové hry, skladanie puzzle. Europe Direct Lučenec prispelo deťom aj do tomboly so zaujímavými cenami s tematikou EÚ.

Príjemné počasie prilákalo do parku viac ako 700 detí spolu s ich rodičmi a príbuznými. Partneri podujatia boli Mesto Lučenec, Informačné centrum Europe Direct Lučenec, O2 Masarykova ul., Lučenec, Oriflame – Eva Mužíková, Prvá stavebná sporiteľňa, reštaurácia Biela Labuť, ŠK Novoker, NovoCK Trial, CVČ Magnet, zamestnanci mesta Lučenec a študenti Pedagogickej a sociálnej akadémie v Lučenci.


 

01.06.2014 - MDD

bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 

MÍĽA PRE MAMU 2014

 

Ten deň, kedy všetky mamy Slovenska mohli spoločne osláviť sviatok matiek a prežiť veľkolepú oslavu materstva sa tento rok uskutočnil 10. mája 2014. Slogan „Ďakujem, že si mama“ bol ústredným motívom počas celej Míle pre mamu 2014. Verejná zbierka s rovnomenným názvom, ktorú charakterizovala farebná magnetka v tvare usmiateho slniečka bola symbolom podpory všetkým organizátorom Míle pre mamu, najmä však materským a rodinným centrám Slovenska. V Lučenci toto podujatie už po druhýkrát organizovalo Materské centrum Jahôdka spolu s Mestom Lučenec za podpory viacerých partnerov, medzi nimi aj Informačného centra Europe Direct Lučenec. Program organizátori otvorili registráciou všetkých účastníkov, ktorí sa rozhodli podporiť túto akciu a odbehnúť symbolickú míľu pre svoje mamy. Míľu pre mamu odštartovala primátorka mesta Lučenec Alexandra Pivková spolu so svojim zástupcom Pavlom Baculíkom a Tomášom Belkom z občianskeho združenia Materské centrum Jahôdka. Na štarte sa zúčastnili všetky vekové kategórie, mamičky a oteckovia so svojimi detičkami, starí rodičia, príbuzní a kamaráti. Po ukončení pochodu sa deti mohli zabaviť na zaujímavých atrakciách - zaskákať si na nafukovacom hrade, nechať si pomaľovať tváričky, zamaškrtiť si na cukrovej vate, zasúťažiť si v behu, či vození na fúriku na stanovištiach, ktoré organizovalo Centrum voľného času Magnet. O dobrú náladu zúčastnených sa na pódiu starali ex-superstarista MICHAL CHRENKO s kapelou, Veľkí herci malým deťom so svojou hudobno-zábavnou show pre deti, neskôr sa žrebovala tombola a vyhlásenie účasti na pochode.


 

Míľa pre mamu 2014

bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu

 

DEŇ EURÓPY 2014 V LUČENCI


Mesto Lučenec, tak ako iné mestá v celej Európskej únii, sa zapojilo do osláv Dňa Európy 9.5.2014. Tento deň v roku 1950 Robert Schuman prezentoval svoj návrh na vytvorenie organizovanej Európy. Schumanova deklarácia je považovaná za vznik modernej európskej integrácie.  V uliciach mesta Lučenec pracovníčky Informačného centra Europe Direct Lučenec pri tejto príležitosti rozdávali občanom mesta žlté ruže s kontaktnými údajmi Europe Direct Lučenec. Žlté ruže potešili najmä dámy a mladé slečny. Pred Divadlom B.S.Timravy bol tiež inštalovaný stánok Informačného centra Europe Direct Lučenec, kde sa prezentovali tlačené materiály týkajúce sa tohto významného dňa. 


 

Deň Európy 2014 - 09.05.2014

bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu

 

VEDOMOSTNÁ SÚŤAŽ MLADÝ EURÓPAN 2014

 

Dňa 28.04.2014 sa v Divadle B.S. Timravy uskutočnilo regionálne kolo súťaže Mladý Európan 2014. Podujatie organizovalo mesto Lučenec, ako hostiteľská štruktúra Europe Direct Lučenec so sídlom v Mestskom informačnom centre Lučenec v spolupráci so Zastúpením Európskej komisie na Slovensku. Záštitu nad súťažou v roku 2014 prebral podpredseda Európskej komisie pre medziinštitucionálne vzťahy a administratívu Maroš Šefčovič. Poslaním súťaže je zvýšiť povedomie o Európskej únii na Slovensku medzi študentmi stredných škôl. Do súťaže sa zapojilo 10 družstiev pedagógov a študentov tretích ročníkov gymnázií a  stredných odborných škôl regiónu. Súťaž prebiehala v troch súťažných kolách, prvé kolo- vedomostný test, druhé kolo- test zručnosti skladanie puzzle s tematikou „10 rokov vstupu SR do EÚ“ a tretie kolo bol kvíz s kategóriami osobnosti, symboly a dominanty EÚ. Prvých dvoch kôl sa zúčastnili všetky družstvá, do tretieho kola postúpili tri družstvá s najväčším počtom bodov: Spojená škola Modrý Kameň, Gymnázium Detva a Gymnázium Ivana Kraska z Rimavskej Soboty.

Po tretom kole boli celkové výsledky nasledovné:

miesto: Gymnázium Detva
miesto: Gymnázium I. Kraska Rimavská Sobota
miesto: Spojená škola Modrý Kameň

Súťažiaci z Gymnázia Detva ďalej postupujú na celoslovenské kolo súťaže, ktoré sa uskutoční dňa 11.-12.6. 2014 vo Vysokých Tatrách (Nový Smokovec) .


 

Mladý Európan 2014

bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 

SEMINÁR EURÓPA NA DOSAH


Dňa 24. apríla 2014 sa uskutočnil v Lučenci v Stredisku OV Hviezda seminár v súlade s Plánom aktivít siete EURES - Európskych služieb zamestnanosti na rozpočtové obdobie 2013/2014. Cieľovou skupinou boli výchovní poradcovia stredných škôl Banskobystrického kraja. Predmetom seminára bolo predstaviť služby siete EURES a európskych inštitúcií pôsobiacich na Slovensku. Na seminári sa aktívne zúčastnilo aj Informačné centrum EUROPE DIRECT Lučenec, ktorého snahou bolo poskytnúť výchovným poradcom kvalifikované informácie o EUROPE DIRECT Lučenec a o možnostiach, ktoré ponúka Európska únia študentom stredných škôl. Účastníci si zo semináru odniesli množstvo poznatkov a informácií o medzinárodných výmenných programoch pre študentov, o programoch celoživotného vzdelávania pre pedagógov, so situáciou na trhu práce v regióne a s možnosťami uplatnenia sa absolventov škôl podľa ich študijného zamerania.


 

FOTOMARATÓN „DESAŤ ROKOV V TOM“

Mesto Lučenec, Europe Direct Lučenec a Young Folks Lučenec pri príležitosti 10. výročia vstupu Slovenska do Európskej Únie vyhlásili prvý ročník Fotomaratónu s príznačným názvom „Desať rokov v tom“. Do súťaže sa mohli zapojiť občania všetkých vekových kategórií. Fotomaratón prebiehal v dňoch 9.-11. 4. 2014. Hlavnú cenu do súťaže poukážky v hodnote sto eur a pädesiat eur na nákup elektroniky ako aj vecné ceny venovalo Europe Direct Lučenec. Výsledky súťaže boli vyhlásené 11.4.2014  v Mestskom infromačnom centre. Súťažiaci si ceny prebrali z rúk primátorky mesta Lučenec Alexandry Pivkovej. Prvé miesto obsadila fotografia Daniela Adamove, druhé miesto získal pán Boris Novák, na tretom mieste sa umiestnil Vladimír Cibula a štvrté miesto získala Andrea Gášparová. Výhercom srdečne blahoželáme a všetkým účastníkom úprimne ďakujeme. Výstavu ocenených fotografií si môžu súťažiaci a občania mesta prezrieť v Informačnom centre Europe Direct Lučenec v Divadle B.S. Timravy do konca apríla 2014 v čase otváracích hodín Mestského informačného centra.


 

Fotomaratón - 9.-11.4.2014

bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 

KOORDINAČNÉ STRETNUTIE SIETE EUROPE DIRECT SLOVENSKO
V dňoch 10. a 11. 03. 2014 sa konalo v Košiciach koordinačné stretnutie siete Europe Direct Slovensko za účasti predstaviteľov jednotlivých Europe Direct centier, Zastúpenia Európskej komisie v Slovenskej republike /ZEK/ a Informačnej kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku. Cieľom stretnutia bola prezentácia komunikačných priorít a plánovaných aktivít ZEK a IKEP na rok 2014. Tiež sa diskutovalo o príprave a realizácii vedomostnej súťaže Mladý Európan 2014.


 

VEDOMOSTNÁ SÚŤAŽ PRE ZŠ "ČO VIEM O EÚ"

Dňa 11.12.2013 sa v Divadle B.S. Timravy stretli žiaci ôsmych a deviatych ročníkov ZŠ M.R. Štefánika v Lučenci, aby si zmerali sily vo vedomostnej súťaži pre základné školy. V rámci učiva geografie a občianskej náuky si overovali svoje poznatky o Európskej únii. Žiaci súťažili v štyroch kolách. V prvej časti im Europe Direct Lučenec pripravilo test, v druhej časti zameranej na zručnosť súťažiaci skladali puzzle s tematikou Európskeho roka občana 2013, tretia časť bola venovaná štátom EÚ a ich hlavným mestám, ktoré žiaci určovali a v štvrtej časti študenti súťažili vo vedomostnom kvíze zameranom na poznávanie osobností a významných miest EÚ. Žiaci boli dobre pripravení na často náročnejšie úlohy, ktoré riešili v piatich trojčlenných družstvách.
Prvé miesto obsadilo družstvo IX.M. triedy, na druhom mieste skončili žiaci VIII. A. triedy a tretie miesto patrilo zaslúžene IX.A. triede. Študenti boli odmenení darčekmi a upomienkovými predmetmi Europe Direct Lučenec. Touto cestou chceme študentom srdečne poblahoželať k úspechu a poďakovať pani učiteľke J. Móricovej za spoluprácu a pripravenosť žiakov.


 

11.12.2013 - Súťaž Čo viem o EÚ

bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu

 

JESENNÉ KOORDINAČNÉ STRETNUTIE SIETE EUROPE DIRECT SLOVENSKO

V dňoch 11. a 12. novembera 2013 sa v Bratislave konalo jesenné koordinačné stretnutie siete Europe Direct Slovensko. Cieľom stretnutia bola prezentácia komunikačných priorít Európskej komisie a Európskeho parlamentu na rok 2014.

Stretnutie bolo zamerané nielen na prezentáciu komunikačných priorít Európskej komisie a Európskeho parlamentu, ale tiež na prezentáciu plánu aktivít Zastúpenia Európskej komisie v Slovenskej republike a Informačnej kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku na rok 2014 v spolupráci s jednotlivými Europe Direct centrami. Všetky uvedené priority a aktivity boli zapracované do plánov činnosti jednotlivých centier Europe Direct na budúci rok.


 

UMENIE SENIOROV V EURÓPE

Október, mesiac úcty k starším aj tento rok patril našim seniorom. Mesto Lučenec v spolupráci s Europe Direct Lučenec zorganizovalo podujatie, kde sa stretli naši najstarší občania k kruhu svojich priateľov a známych, aby odprezentovali to, čo sa v dnešnej hektickej dobe vytráca zo života človeka- ľudové piesne a ľudovú umeleckú tvorbu.
Podujatie 14.10.2013 v Divadle B.S. Timravy odštartovala Vernisáž výstavy ručných prác seniorov, ktorú slávnostným príhovorom otvorila primátorka mesta Lučenec A. Pivková. Návštevníkov výstavy privítali aj žiaci Základnej umeleckej školy n.o., Novohradská 2, ktorí pre seniorov pripravili kultúrny hudobný program. Na výstave, ktorá trvala do 16.10.2013 sa odprezentovali  : Domov dôchodcov, Domov sociálnych služieb Libertas , pani A. Selčanová, M. Beľová, G. Fízeľová, B. Gondová, I. Kuricová, K. Vargová, M. Janštová. Umelecká ľudová tvorba v podobe čipiek, výšiviek, maľovaných obrazov a mnoho ďalších bola pohladením pre oko i pre dušu. Veď sa na výstave objavilo takmer 100 exponátov.
Umenie seniorov v Európe zavŕšil II. ročník Regionálnej prehliadky speváckych súborov pri denných centrách seniorov, ktorý sa konal 16.10.2013. Prehliadku otvorila slávnostným príhovorom primátorka mesta A. Pivková. Pozvanie na podujatie prijal aj prednosta Okresného úradu v Lučenci B. Hámorník. Na prehliadke sa odprezentovali: spevokol Senior pri Dennom centre MsÚ v Lučenci pod vedením Gabriely Olbrichtovej, spevácka skupina Sobotienka z Mučína pod vedením Kataríny Šumecovej, spevácky súbor pri DSS AMBRA – Prameň pod vedením I. Bobáľovej, spevácky zbor Javor z Divína pod vedením Zity Kozovej a spevácky súbor Senior z Radzoviec pod vedením Alžbety Princzovej.  V závere podujatia zástupcovia  jednotlivých súborov prebrali z rúk zástupcov mesta a zástupcov Europe Direct Lučenec upomienkové diplomy, kvetinové dary a ručne maľované sklo. Ceny pre účinkujúcich  venovalo Europe Direct Lučenec. Pre účinkujúcich bola po programe pripravená slávnostná recepcia s chutným občerstvením. Posedenie prebehlo v priestoroch mestského úradu, kde sa seniori v príjemnej atmosfére porozprávali, zhodnotili II. ročník Regionálnej prehliadky a zaspomínali na staré časy.


 

14.-16.10.2013 - Umenie seniorov v Európe

bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 

EURÓPSKY DEŇ BEZ ÁUT V LUČENCI

Na Námestí republiky v Lučenci sa v piatok 20. 09. 2013 konalo v rámci Európskeho týždňa mobility podujatie pod názvom Európsky deň bez áut. „Odstav vozidlo, zober bicykel“ bolo motto podujatia, ktoré organizovalo Mesto Lučenec v spolupráci s Informačným centrom Europe Direct Lučenec a ostatnými partnermi.
Cieľom tohto dňa bola podpora ekologických foriem dopravy, ako je pešia, cyklistická a verejná doprava, upozornenie na znečistené životné prostredie automobilmi a následné škodlivé dopady na ľudské zdravie. V dňoch 19.-20. 09. 2013 sa v spolupráci so študentmi z Strednej priemyselnej školy a Pedagogickej a sociálnej akadémie v Lučenci realizovala anketa medzi obyvateľmi mesta, ktorej cieľom bolo upozorniť na Európsky deň bez áut a informovať ich o výhodách využívania mestskej hromadnej dopravy.
Až 438 detí a dospelých prešlo v piatok 20. 09. 2013 na svojich dvojkolesových tátošoch šesťkilometrovú okružnú jazdu mestom. Najväčší počet účastníkov bolo zo ZŠ na Haličskej ceste 7, ktorá získala od SAD a.s. Lučenec odmenu vo forme bezplatného autobusu na jednodňový školský výlet.
Pre deti 1.stupňa základných škôl bola na Námestí republiky pripravená jazda zručnosti v spolupráci CVČ Magnet, pre deti predškolského veku mobilné dopravné ihrisko v spolupráci s Mestskou políciou a športové stanovištia, maľovanie na tvár, skladanie puzzle a kreslenie, ktoré zabezpečovalo Informačné centrum Europe Direct Lučenec. V stánku Informačného centra Europe Direct Lučenec mohli obyvatelia nájsť zaujímavé publikácie s uvedenou tematikou. O kultúrny program sa postarala Základná umelecká škola, n.o. v Lučenci. Účastníci podujatia si tiež mohli vymaľovať odstavené vozidlo. Mestská hromadná doprava bola celý piatok v Lučenci zdarma.


 

20.09.2013 - Európsky deň bez áut

bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu

 

FOTOGRAFICKÁ SÚŤAŽ "SOM OBČANOM EURÓPSKEJ ÚNIE"

Mesto Lučenec ako hostiteľská štruktúra Europe Direct Lučenec pri príležitosti roku občana 2013  vyhlásilo fotografickú súťaž na tému : „SOM OBČANOM EURÓPSKEJ ÚNIE“.
Do súťaže sa mohli občania zapojiť v termíne od 21.06 do 10.08.2013. Súťažné fotografie hodnotila odborná porota: pán R. Kozlok, slečna B. Kmeťková a pán J. Šnúrik. Hlavnú cenu súťaže fotoaparát Nikon Coolpix L820  a upomienkové predmety venovalo Informačné centrum Europe Direct Lučenec, mobilný telefón, značkové oblečenie a upomienkové predmety venoval sponzor súťaže RETRO LC s.r.o.
Výsledky súťaže boli vyhlásené počas Dní mesta Lučenec. Výhercovia si v sobotu 24.08.2013 na Námestí republiky prebrali ceny z rúk pani primátorky mesta PhDr. A. Pivkovej. Prvé miesto obsadila fotografia pani Miroslavy  Malčekovej , druhé miesto získal pán Boris Novák a na  treťom mieste sa umiestnil pán Peter Gajdošík. Výhercom srdečne blahoželáme a všetkým účastníkom úprimne ďakujeme.
Výstavu fotografií si môžu súťažiaci a občania mesta prezrieť v Informačnom centre Europe Direct Lučenec/Mestskom informačnom centre v Divadle B. S. Timravy do konca septembra 2013 v čase otváracích hodín Mestského informačného centra.


 

24.08.2013 - Fotografická súťaž

bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 

 

DETI V RÍŠI ZVIERAT - MDD V LUČENCI

V sobotu 1. júna 2013 pripravilo Mesto Lučenec spoločne s Centrom voľného času Magnet zábavné dopoludnie plné hier, zábavy a hudby. 

Pri príležitosti Medzinárodného dňa detí bola v lučeneckom parku pre deti pripravená cesta začarovaným lesom pod názvom V ríši zvierat. Medzi najatraktívnejšie patrili chodúle s prekážkami, preťahovanie lanom, lovenie žiab v Tuhárskom potoku. Krásne počasie prilákalo v tento deň do parku asi 600 detí. Všetky deti, ktoré absolvovali cestu ríšou zvierat, boli odmenené sladkou odmenou, drobným občerstvením.
Europe Direct Lučenec malo na tomto podujatí samostatný stan, kde sa mohli deti aj dospelí dozvieť zaujímavé informácie o EÚ. Pre deti v stane boli pripravené športové hry, kreslenie, skladanie puzzle. Europe Direct Lučenec prispelo deťom aj do tomboly so zaujímavými cenami s tematikou EÚ.

 


 

01.06.2013 - MDD - fotogaléria

bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu

 

DEBATNÁ SÚŤAŽ NA TÉMU „OBČANIA EÚ BY NEMALI KVOLI VYSOKÝM DANIAM MENIŤ OBČIANSTVO“  

Europe Direct Lučenec v spolupráci so Slovenskou debatnou asociáciou zorganizovalo debatný seminár a následne aj debatnú súťaž pre študentov stredných škôl v Lučenci v dňoch 27. – 28. 05. 2013 v Divadle B. S. Timravy v Lučenci. Podujatie sa organizovalo v rámci Európskeho roka občanov 2013. 
Debatného seminára a debatnej súťaže sa zúčastnili študenti Gymnázia B. S. Timravy v Lučenci a Obchodnej akadémie v Lučenci. Prvý deň patril debatnému semináru, kde sa študenti mohli oboznámiť so základmi debaty, argumentáciou a vyvracaním argumentov na aktuálne témy EÚ, prezentáciou pred publikom a problematikou casebuilding. Študenti takto mohli získať zaujímavou formou informácie o aktuálnom dianí v EÚ. Z obidvoch stredných škôl sa ku koncu prvého dňa vybrali 2 trojčlenné družstvá, ktoré si vyskúšali svoje sily v debatnej súťaži už na druhý deň. Téma debatnej súťaže bola „Občania EÚ by nemali kvôli vysokým daniam meniť občianstvo“. Súťaž prebiehala vo formáte Karla Poppera. Víťazom sa po vyrovnanom súboji stali študenti Gymnázia B. S. Timravy – Peter Dóža, Martin Chrastina a Adrián Pivka. Druhé miesto si obhájili študenti Obchodnej akadémie – Viktória Bystrianska, Dominik Halgaš a Jakub Navrátil. Všetkým študentom gratulujeme k úspešnému zvládnutiu debatnej súťaže.


 

27.-28.05.2013 - Debatná súťaž

bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu

 

VÍŤAZSTVO V SÚŤAŽI MLADÝ EURÓPAN 2013 OBHÁJILI GYMNAZISTI ZO SPIŠSKEJ NOVEJ VSI

V kongresovej sále š.p. Agroinštitút Nitra sa konal už ôsmy ročník vedomostnej súťaže pre stredoškolských študentov Mladý Európan. Sedemnásteho mája si v Nitre svoje sily zmeralo 13 súťažiacich družstiev zo stredného škôl z celého Slovenska. Tí do finálového národného kola postúpili ako víťazi regionálnych kôl súťaže, ktoré sa konali na celom Slovensku v priebehu apríla.
Záštitu nad súťažou v roku 2013 prebral podpredseda Európskej komisie pre medziinštitucionálne vzťahy a administratívu Maroš Šefčovič, ktorý sa na súťaži zúčastnil aj osobne a spolu s predsedom Nitrianskeho samosprávneho kraja Milanom Belicom, primátorom mesta Nitra Jozefom Dvončom a riaditeľkou Agroinštitútu Máriou Debrecéniovou ocenili víťazov a všetky zúčastnené družstvá. Víťazstvo národného kola 8. ročníka celoslovenskej vedomostnej súťaže Mladý Európan obhájilo družstvo z Gymnázia Javorová, Spišská Nová Ves. Na druhom mieste skončili študenti Gymnázia M. Kováča z Banskej Bystrice a bronzová riečka patrí Gymnáziu Pierra de Coubertin Piešťany. Naše súťažné družstvo zo Súkromného gymnázia v Lučenci obhájilo pekné 11. miesto.

Vedomostnú súťaž Mladý Európan 2013 vyhlásilo Zastúpenie Európskej komisie a 12 regionálnych informačných centier Europe Direct. O organizáciu národného kola súťaže sa postarala Národná asociácia pre rozvoj podnikania.


 

17.05.2013 - Národné kolo ME 2013 v Nitre

bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu

 

DEŇ EURÓPY V LUČENCI

Dňa 9.5.2013 si mesto Lučenec ako hostiteľská štruktúra Europe Direct Lučenec symbolicky pripomenulo udalosť medzinárodného charakteru - Deň Európy. Pred Divadlom B. S. Timravy a pred Mestským úradom v Lučenci pracovníčky Europe Direct Lučenec spolu so študentmi SOŠ v Lučenci pri tejto príležitosti rozdávali občanom mesta žlté ruže s kontaktnými údajmi Europe Direct Lučenec a informačné materiály o EÚ. Žlté ruže potešili najmä dámy a mladé slečny. Oslava Dňa Európy prebiehala v trinástich Europe Direct centrách na celom Slovensku, ale aj iných krajinách v rámci celej Európskej únie.


 

09.05.2013 - Deň Európy 2013 - žlté ruže - fotogaléria

bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu

 

PRACOVNÉ STRETNUTIE V ŠACHTIČKÁCH

V krásnom prostredí lyžiarskeho strediska Šachtičky sa v dňoch 25. - 26. 04. 2013 konalo stretnutie zástupcov Informačnej kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku so zástupcami siete Informačných centier Europe Direct.
Účastníkov stretnutia privítali Róbert Hajšel, riaditeľ Informačnej kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku a Peter Zsapka, vedúci Komunikačného oddelenia Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku. Stretnutie bolo zamerané na vzájomnú prezentáciu aktivít Informačnej kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku a tiež aktivít jednotlivých informačných centier Europe Direct v roku 2013. Cieľom stretnutia bolo nadviazať intenzívnejšiu spoluprácu a pripraviť jednotlivé kroky na prezentáciu volieb do Európskeho parlamentu v roku 2014. Počas stretnutia mali vystúpenia aj súčasní slovenskí europoslanci – Vladimír Maňka, Katarína Neveďalová a Anna Záborská s témou Európsky parlament rok pred voľbami v roku 2014.


 

VEDOMOSTNÁ SÚŤAŽ "MLADÝ EURÓPAN 2013"

Dňa 18. 04. 2013 sa uskutočnilo regionálne kolo súťaže Mladý Európan 2013. Podujatie organizovalo Mesto Lučenec, ako hostiteľská štruktúra Europe Direct Lučenec so sídlom v Mestskom informačnom centre Lučenec v spolupráci so Zastúpením Európskej komisie na Slovensku.
Záštitu nad súťažou v roku 2013 prebral podpredseda Európskej komisie pre medziinštitucionálne vzťahy a administratívu Maroš Šefčovič. Poslaním súťaže je zvýšiť povedomie o Európskej únii na Slovensku medzi študentmi stredných škôl. V ranných hodinách účastníkov v divadle B.S. Timravy privítala primátorka mesta Lučenec, ktorá slávnostne otvorila podujatie.
Do súťaže sa zapojilo 8 družstiev pedagógov a študentov tretích ročníkov stredných škôl, menovite: Pedagogická a sociálna akadémia Lučenec, Súkromné gymnázium Lučenec, Gymnázium A.H. Škultétyho Veľký Krtíš, Gymnázium A. Sládkoviča Krupina, Gymnázium I. Kraska Rimavská Sobota, Spojená škola Modrý Kameň, Stredná odborná škola Lučenec, Gymnázium B. S. Timravy Lučenec.
Družstvá preukazovali svoje vedomosti a zručnosti v troch súťažných kolách, prvé kolo pozostávalo z vedomostného testu, 50 otázok limitovaných dvadsiatimi minútami. Druhé kolo bolo zamerané na zručnosť študentov, ich úlohou bolo v čo najkratšom časovom limite zložiť puzzle so symbolikou súvisiacou s Európskym rokom občanov. V treťom kole, vo finále si zmerali sily vo vedomostnom kvíze zameranom na osobnosti, symboly a dominanty EÚ tri najúspesnejšie družstvá, resp. kolektívy s najvyšším počtom bodov z predchádzajúcich kôl: Súkromné gymnázium Lučenec - 114 b., Gymnázium A.H. Škultétyho Veľký Krtíš 126,5 b., Gymnázium B. S. Timravy Lučenec 127 b.
Tretie miesto si vybojovalo družstvo Gymnázia B. S. Timravy v Lučenec s celkovým počtom bodov 177. Druhé miesto s celkovým počtom bodov 216,5 získali študenti Gymnázia A.H. Škultétyho z Veľkého Krtíša . Prvé miesto si vedomosťami a zručnosťami vybojovali študenti Súkromného gymnázia v Lučenci s počtom získaných bodov 234.
Víťazi zo Súkromného gymnázia v Lučenci ďalej postupujú na celoslovenské kolo súťaže, ktoré sa uskutoční dňa 17.5. 2013 v Nitre.


 

18.04.2013 - Mladý Európan 2013 - fotogaléria

bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 

 

VÝROČNÉ VALNÉ ZHROMAŽDENIE INFORMAČNÝCH CENTIER EUROPE DIRECT V BRUSELI
V dňoch 18. - 19. 03. 2013 sa v Bruseli v priestoroch múzea „Autoworld“ konalo Výročné valné zhromaždenie informačných centier Europe Direct pôsobiacich v členských krajinách EÚ.
Okolo 500 účastníkov stretnutia privítala Viviane Reding, vice-prezidentka zodpovedná za spravodlivosť, základné práva a občianstvo v Európskej komisii, a Othmar Karas, vice-prezident zodpovedný za informácie a komunikačnú politiku v Európskom parlamente. Obidvaja zdôraznili potrebu existencie novej generácie siete Europe Direct v EÚ. Všetky ostatné témy v prezentáciách a panelových diskusiách počas dňa boli zamerané na diskusiu ohľadne budúcnosti Európskej únii v kontexte krízy a zistenia stavu európskej verejnej mienky. Druhý deň stretnutia bol zameraný na diskusiu ohľadne re-mobilizácie občanov pre európsky projekt – podpora aktívneho občianstva, výzvy a príležitosti pre európske inštitúcie angažovať sa v európskom projekte a prekonávať problémy diskusie s obyvateľmi. Na tieto témy si mohli účastníci za jedným stolom vymieňať skúsenosti s kolegami z ostatných európskych krajín. Záver dňa bol určený na návštevu „Parlamentária“ – návštevníckeho centra Európskeho parlamentu, kde mali možnosť účastníci zistiť ako pracuje Európsky parlament.


 

KOORDINAČNÉ STRETNUTIE EUROPE DIRECT

 

V dňoch 12.-13. 2013 sa v Bratislave uskutočnilo koordinačné stretnutie novej siete centier EUROPE DIRECT na Slovensku. Stretnutia sa zúčastnilo 12 informačných centier, ktoré boli na nasledujúce päťročné obdobie vybrané Európskou komisiou.
V prvom dni t.j. 12.2.2013 sa účastníci oboznámili s prioritami a pracovným programom Európskeho parlamentu na rok 2013. Zoznámili sa so Zastúpením EK na Slovensku, menovite s D. Chrenekom vedúcim zastúpenia EK na Slovensku, s R. Hajšelom riaditeľom Informačnej kancelárie EP na Slovensku, s A. Králikom vedúcim tlačového oddelenia ZEK a s P. Zsapkom vedúcim komunikačného oddelenia ZEK.
V ďalšej časti stretnutia sa predstavili členovia novej generácie siete Europe Direct a členovia ostatných sietí EU pôsobiacich v SR.
Stretnutie pokračovalo dňa 13.2. 2013 interným blokom Europe Direct, ktorého predmetom boli zmeny týkajúce sa novej generácie oproti minulej generácii ako aj facebook, sociálne siete a tlačové publikácie EÚ.
Druhá časť interného blogu bola venovaná témam: súťaž pre študentov „Mladý Európan 2013“ a Výročné valné zhromaždenie v Bruseli v marci 2013. Blok uzatvorila diskusia členov ED- centier so Zastúpením EK o spolupráci a prerozdelení úloh v rámci ED- centier na Slovensku a uskutočnenia plánovanej súťaže „Mladý Európan 2013“.
 


 
English version
Magyar verzió
ÚvodÚvodná stránka