Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Aktuality

Pozvánka na diskusia Café Európa v Banskej Bystrici - 15.03.2018

https://www.facebook.com/events/406488386470805/

 


 

Lacnejšie, bezpečnejšie a modernejšie elektronické platby 

13. januára 2018 vstúpia do platnosti nové pravidlá, vďaka ktorým budú elektronické platby za tovary a služby v obchodoch a online lacnejšie, jednoduchšie a bezpečnejšie. Európski spotrebitelia vďaka nim ušetria viac ako 550 miliónov Eur vďaka zrušeným  príplatkom za platby debetnými a kreditnými kartami. Čo sa zmení:

  • Zakážu sa akékoľvek príplatky účtované zákazníkom pri platbách kreditnými alebo debetnými kartami online alebo v  kamenných obchodoch.
  • Otvára sa trh pre poskytovateľov služieb, ktorí ponúkajú platobné služby na základe prístupu k informáciám o platobnom účte.
  • Prísnejšie bezpečnostné požiadavky na elektronické platby a na ochranu finančných dát spotrebiteľov.
  • Zlepšenie spotrebiteľských práv vo viacerých oblastiach, napríklad sa znižuje zodpovednosť za neautorizované platobné transakcie a zavádza sa bezpodmienečné právo na vrátenie finančných prostriedkov pri inkasách v eurách.

Tieto opatrenia vyplývajú zo zrevidovanej smernice EÚ o platobných službách (tzv. PSD2) a sú významným krokom smerom k vytvoreniu jednotného digitálneho trhu EÚ.


 

Rok 2018 je Európskym rokom kultúrneho dedičstvaERKD_plagat_NEW.jpg

Kultúrne dedičstvo formuje náš každodenný život a v Európe nás obklopuje na každom kroku: vo väčších aj v menších mestách, v prírode aj na archeologických náleziskách. Nachádzame ho nielen v literatúre, umení a predmetoch, ale aj v remeslách, ktoré nám odovzdávajú naši predkovia, v príbehoch, ktoré rozprávame svojim deťom, v jedle, ktoré si vychutnávame, a vo filmoch, ktoré sledujeme a v ktorých sa spoznávame.

Kultúrne dedičstvo spája Európu pomocou spoločnej histórie a hodnôt. Reprezentuje aj bohatstvo a rozmanitosť našich kultúrnych tradícií. Naše spoločné kultúrne dedičstvo musíme pochopiť, vážiť si ho a oslavovať ho. Kultúrne dedičstvo však nie je len odkazom minulosti. Ukazuje nám aj cestu vpred a pomáha nám vytvárať našu budúcnosť.

V roku 2018 sa v celej Európe pripravujú výnimočné iniciatívy a podujatia s cieľom priblížiť ľuďom ich kultúrne dedičstvo a zapojiť ich doň, podnecovať ich, aby ocenili bohaté kultúrne dedičstvo Európy a delili sa oň, a upevniť ich pocit príslušnosti k spoločnému európskemu priestoru.

Webová stránka: https://europa.eu/cultural-heritage/european-year-cultural-heritage_sk


 

Európske hlavné mestá kultúry v roku 2018: Valletta a Leeuwarden

V roku 2018 budú maltské hlavné mesto Valletta a holandské mesto Leeuwarden-Fryslân dejiskom jedného z najpopulárnejších projektov EÚ.

Od 1. januára 2018 sú mestá Valletta Leeuwarden-Fryslân držiteľmi titulu Európske hlavné mesto kultúry. Obidve mestá pripravili program, ktorý je prehliadkou kultúrnych tradícií a inovatívnych kultúrnych podujatí, predstavení a projektov.

Titul Európske hlavné mesto kultúry je jedinečnou príležitosťou spájať spoločenstvá prostredníctvom kultúry a podporovať pevné lokálne, európske a medzinárodné partnerstvá pre budúcnosť.


 

Naša sila je v jednote“ je motto bulharského predsedníctva Rady EÚ

BG logo 2018.jpgOd 1. januára 2018 prebralo Bulharsko predsedníctvo Rady EÚ.

Priority bulharského predsedníctva sa riadia jeho mottom: „Naša sila je v jednote“, ktoré je tiež mottom štátneho znaku Bulharskej republiky. Predsedníctvo bude spolupracovať so svojimi partnermi na jednote medzi členskými štátmi a inštitúciami EÚ s cieľom nájsť konkrétne riešenia na vybudovanie silnejšej, bezpečnejšej a solidárnej Európy.

Počas nasledujúcich 6 mesiacov sa predsedníctvo zameria na štyri kľúčové oblasti: budúcnosť Európy a mladých ľudí, západný Balkán, bezpečnosť a stabilitu a digitálne hospodárstvo. Bližšie informácie: https://eu2018bg.bg/en


 

pozvanka_diskusia_EU_.jpg


 

Pozvánka - Putovná výstava - Lučenec.jpg


 

RegionStars Awards 2017

Viete o dobrom regionálnom projekte, o ktorom by sa mali dozvedieť aj ostatní? Prihláste ho do prestížnej súťaže RegioStars Awards do 10. apríla 2017.

Európske ocenenie RegioStars Awards chce vyzdvihnúť najlepšie príklady projektov z jednotlivých regiónov a zároveň sa podeliť o pozitívne skúsenosti v oblasti regionálneho rozvoja. Kladie dôraz najmä na originálne a inovatívne projekty, ktoré sú atraktívne a inšpirujúce. Tento rok ocenenie oslávi svoje už 10. narodeniny.

Ak vás vyberie nezávislá porota, budete pozvaní na vyhodnotenie v utorok, 10. októbra tohto roka počas Európskeho týždňa regiónov a miest. Víťazi získajú okrem cien aj certifikát od Európskej komisie a možnosť promo balíčka, ktorý zahŕňa napríklad natočenie videa, prezentáciu v brožúrach a na stránkach Európskej komisie.

Projekty musia byť zadelené do jednej z nasledovných kategórií:

1. Smart inovácie v malých a stredných podnikoch

2. Energetická únia: Opatrenia v oblasti klímy

3. Podpora žien a ich aktívna účasť

4. Vzdelávanie a odborná príprava

5. CityStars: Mestá počas digitálnych zmien

Všetko o konkrétnych podmienkach prihlasovania ako aj prihlasovací formulár nájdete: https://www.regiostarsawards.eu/login.php  Pre vyplnenie prihlášky sa odporúča najlepšie anglický jazyk, prípadne francúzština alebo nemčina. Ak máte akékoľvek otázky, napíšte na regiostars2016@iservice-europa.eu.

Sledujte viac o ocenení na sociálnych sieťach @EU_Regional prostredníctvom #Regiostars a #EURegionsWeek. 


 

Bližšie informácie na: www.zabudnuteslovensko.sk/sk/

 


 


 


 

Pomôžte nám vylepšiť sieť Europe Direct! Zapojte sa do verejného prieskumu!

Máte otázky o EÚ? Vedeli ste, že informácie o EÚ môžete získať aj vo vašom meste, okrese či regióne prostredníctvom informačných centier Europe Direct? Navštívili, alebo kontaktovali ste niekedy takéto informačné centrum?
Zapojte sa do nášho verejného prieskumu a pomôžte nám vylepšiť sieť Europe Direct. Aj vaše hodnotenie zaváži, aby služby a informácie, ktoré centrá poskytujú, boli pre vás tie najrelevantnejšie.

ec.europa.eu/slovakia/news/2016/verejna_konzultacia_europedirect_2016_sk.htm

 


 

Junior internet medzi školami v regiónoch a na sociálnych sieťach

 

V rámci tejto súťaže sa žiaci a študenti môžu zapojiť do kategórie, ktorá prebieha pod záštitou Zastúpenia EK v SR – písanie textov na tému: "Ako by malo Slovensko viesť Európu?". Viac informácií o súťažnej kategórii nájdete na: bit.ly/1SYx4o8

 


 

Verejná konzultácia o občianstve EÚ

Európska komisia spustila verejnú konzultáciu, ktorej cieľom je zapojiť občanov EÚ do stanovenia politickej agendy na budúce roky. Týka sa predovšetkým ich práv ako občanov EÚ.

Táto verejná konzultácia je k dispozícii vo všetkých oficiálnych jazykoch EÚ do 7 decembra 2015 na: https://ec.europa.eu/eusurvey/runner/EUCitizenship

Viac o verejnej konzultácii nájdete aj v tomto informačnom letáku: http://ec.europa.eu/justice/citizen/files/factsheet_citizenship_public_consultation_2015_sk.pdf

Výsledky verejnej konzultácii budú odrazené v Správe o Občianstve EÚ 2016, ktorá bude predstavená 9/5/2016.

 

Podujatie Spolu o Európe

Podujatie Spolu o Európe sa bude konať dňa 5. novembra 2015 o 17.00 v priestoroch Starej tržnice v Bratislave. Pozvanie na verejnú debatu o aktuálnych európskych témach prijali podpredseda Európskej komisie zodpovedný za euro a sociálny dialóg, pán Valdis Dombrovskis a minister hospodárstva Slovenskej republiky, pán Vazil Hudák. Podujatie otvorí prezident Slovenskej republiky, pán Andrej Kiska. Očakávame účasť niekoľko stoviek hostí zo Slovenska, ako aj z Rakúska, Maďarska a Českej republiky.

Bližšie info: www.spoluoeurope.sk

 

 


 


 


 


 


 

Vedomostná súťaž Mladý Európan 2015

TS_Mlady Europan_15.pdf(208.6 kB)Tlačová správa Mladý Európan 2015
Štatút súťaže ME 2015(final).pdf(162 kB)Štatút súťaže Mladý Európan 2015
prihlaska ME 2015.pdf(326.1 kB)Pirhláška - Mladý Európan 2015

"ČO PRE TEBA ZNAMENÁ ZJEDNOTENÁ EURÓPA"
Európska komisia spustila novú video súťaž pre mladých ľudí vo veku od 13-15 rokov na tému "Čo pre TEBA znamená zjednotená Európa?": http://ec.europa.eu/enlargement/news_corner/video_competition/index_en.htm
 
Detailnejšie informácie:


 
1. Video Competition SK.pdf(201.5 kB)1. Video Competition SK.pdf
2. Rules SK.pdf(758.6 kB)Pravidlá v SJ
3. Press release SK.pdf(263.2 kB)Tlačová správa v SJ
4. Poster SK.pdf(132.6 kB)Plagát v SJ


 


  


 

Poznáme výhercu Eurokvízu

Informačné centrum Europe Direct Lučenec pripravilo vo februári 2014 pre občanov mesta krížovku týkajúcu sa EÚ, ktorá bola uverejnená v Mestských novinách. Správne znenie tajničky  mohli občania posielať na adresu informačného centra. Za účasti primátorky mesta Lučenec Alexandry Pivkovej bola dňa 19.03.2014 odovzdaná hlavná vecná cena, ktorú venovalo Informačné centrum Europe Direct Lučenec za správnu odpoveď – EURÓPA v Eurokvíze Žofii Sabatskej z Lučenca, ktorú prevzal jej otec. Výherkyni srdečne blahoželáme.

 


 


 

Zapojte sa do vedomostnej súťaže "Mladý Európan 2014"


Zastúpenie Európskej komisie a 12 regionálnych informačných centier Europe Direct vyhlasujú tento rok už deviaty ročník celoslovenskej súťaže Mladý Európan. Súťaž je určená študentom 3. ročníkov gymnázií a stredných odborných škôl z celého Slovenska.

"Tento rok si pripomíname 10. výročie vstupu Slovenskej republiky do Európskej únie. Naša integrácia do EÚ pozitívne ovplyvnila každodenný život ľudí. Slovákom dala nové práva a nové možnosti. Študenti ktorí sa zúčastnia súťaže Mladý Európan, si už inú ako zjednotenú Európu nepamätajú. Súťaž im poskytne príležitosť na lepšie spoznanie histórie, geografie, osobností a významných miest Európskej únie.  Verím, že mladí ľudia spoznajú aj to čo nám vstup do EÚ priniesol, aké výhody nám Únia poskytuje a ako ich môžu naplno využívať." povedal v tejto súvislosti vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Dušan Chrenek.

Záštitu nad tohtoročnou súťažou prebral podpredseda Európskej komisie pre medziinštitucionálne vzťahy a administratívu Maroš Šefčovič.

Súťaže sa v prvom regionálnom kole môže zúčastniť maximálne 10 trojčlenných družstiev. Prihlášky do regionálnych kôl je možné posielať do 14.marca 2014. Regionálne kolá Mladého Európana sa uskutočnia v rozmedzí 7. apríla  –  2. mája 2014. Regionálne kolo v Lučenci sa uskutoční dňa 28.04.2014 v Divadle B.S.Timravy.

Prvé kolo regionálnych súťaží bude pozostávať z vedomostného testu o Európskej únii. V druhom kole preukážu súťažiaci svoje zručnosti v skladaní európskych puzzle. Do tretieho kola regionálnych súťaží postúpia tri najlepšie súťažiace družstvá, v ňom ich čakajú zaujímavé vedomostné otázky doplnené obrázkami. Víťazi regionálnych kôl postupujú do finálneho celonárodného kola.

Národné kolo súťaže "Mladý Európan" sa uskutoční 12. júna 2014 vo Vysokých Tatrách. Na víťazov čakajú hodnotné a zaujímavé ceny.

Termín podania prihlášok do regionálneho kola je 14.03.2014.

 

 

 


 
Štatút súťaže ME 2014.pdf(161.1 kB)Štatút súťaže ME 2014.pdf
prihlaska ME 2014.doc(1 MB)prihlaska ME 2014.doc

Regionálne diskusné fórum v Trnave

Informačná kancelária Európskeho Parlamentu na Slovensku v spolupráci s Právnickou fakultou Trnavskej univerzity organizuje v snahe priblížiť Európsky parlament bežnému občanovi ďalšie z rady zaujímavých diskusných fór.

Akcia sa uskutoční na pôde Trnavskej univerzity v priestoroch Auly Pázmáneum, a to v piatok 15. novembra, v čase od 09.30 do 13.30 hod.

Záujemcovia z rád študentov a verejnosti budú mať možnosť vyspovedať pozvaných hostí, medzi ktorými sa objavia aj europoslanci, ktorí budú na ich dotazy vďačne odpovedať v rámci dvoch tematických blokov:
1. Ako Európska únia prispieva k zamestnaniu mladých ľudí
2. Je Európska únia globálnym hráčom vo svete

Bližšie informácie na: http://www.europskyparlament.sk/sk/Spravodajstvo_a_aktivity/Aktivity/activity-2013/oktober/activity-2013-oktober-3.html


 

Európsky deň bez áut v Lučenci - "Odstav vozidlo - zober bicykel" 

 


 

Nenechajte si ujsť príležitosť a zapojte sa do obľúbenej prekladateľskej súťaže EÚ pre stredoškolských študentov

Opäť je tu čas, keď sa stredné školy môžu na adrese ec.europa.eu/translatores prihlásiť do každoročnej prekladateľskej súťaže EÚ pre stredoškolských študentov „Juvenes Translatores“. Registračné obdobie uplynie 20. októbra a online prihláška je k dispozícii vo všetkých úradných jazykoch EÚ, medzi ktorými sa prvýkrát objaví aj chorvátčina.

Samotná súťaž sa v tomto svojom už siedmom roku uskutoční 28. novembra, a to vo všetkých vybratých školách v tom istom čase. Je určená žiakom všetkých národností, ktorí sa narodili v roku 1996. Žiaci (2 až 5 z každej vybratej školy) si môžu vybrať, v ktorej z 552 jazykových kombinácií 24 úradných jazykov EÚ preložia jednostranový súťažný text.

Súťaže sa tento rok môže zúčastniť 760 škôl z celej EÚ, ktoré sa náhodným výberom určia spomedzi všetkých prihlásených. Zo Slovenska sa súťaže aj v tomto roku bude môcť zúčastniť 13 škôl. Pokiaľ ide o jazyky, zo skúseností z minulých rokov vyplýva, že naši žiaci najčastejšie siahajú po angličtine, z ktorej prekladajú do slovenčiny. Nechýbali však ani preklady z nemčiny, španielčiny, francúzštiny, maďarčiny a češtiny do slovenčiny a zo slovenčiny do maďarčiny.

Rok 2013 je Európskym rokom občanov, takže tohtoročný text na preklad sa zameria na občianstvo EÚ a výhody z neho plynúce pre ľudí ako jednotlivcov, spotrebiteľov, obyvateľov, študentov, pracujúcich alebo politicky činných. Texty budú hodnotiť prekladatelia Európskej komisie, ktorí z každej krajiny vyberú jedného víťaza. Víťazov potom pozveme do Bruselu, aby si v apríli 2014 prevzali ocenenia.

Pravidlá, víťazné preklady z uplynulých ročníkov, fotogalérie a  ďalšie zaujímavé informácie nájdete vo webovom sídle súťaže: ec.europa.eu/translatores

Ďalšie informácie:

Facebook.com/translatores

Twitter: @translatores

GR pre preklad: ec.europa.eu/dgs/translation

Webové sídlo komisárky Vassiliouovej

Twitter: @VassiliouEU

 


 

Zapoj sa do fotografickej súťaže

 

 

 

 


 

Deň Európy v Lučenci - 09.05.2013

V 13 mestách na Slovensku, kde sa nachádzajú Europe Direct informačné centrá (Senica, Trenčín, Nitra, Komárno, Žilina, Banská Bystrica, Lučenec, Poprad, Spišská Nová Ves, Košice, Prešov, Trebišov) a v Bratislave sa bude oslavovať Deň Európy prostredníctvom rozdávania žltých ruží a informačných materiálov o EÚ.

V 13 mestách na Slovensku, kde sa nachádzajú Europe Direct informačné centrá (Senica, Trenčín, Nitra, Komárnoých materiálov o EÚ.

Informačné centrum Europe Direct Lučenec bude v spolupráci so žiakmi strednej školy rozdávať žlté ruže pred kanceláriou Europe Direct Lučenec nachádzajúcej sa pred Divadlom B.S.Timravy na Námestí republiky v Lučenci a tiež pred Mestským úradom v Lučenci. Okrem žltých ruží sa budú rozdávať informačné materiály o EÚ a tiež sa bude realizovať krátky kvíz o EÚ.

Myšlienky, ktoré viedli k vzniku Európskej únie, predstavil 9.mája 1950 francúzsky minister zahraničných vecí Robert Schuman. Tento dátum sa v súčasnosti oslavuje ako kľúčový dátum pre vytvorenie EÚ.

9. máj alebo Deň Európy je výročím Schumanovej deklarácie. Robert Schuman (francúzsky minister zahraničných vecí) počas príhovoru v Paríži v roku 1950 navrhol novú podobu politickej spolupráce v Európe, ktorá by zabránila vojnám medzi európskymi národmi.

Jeho víziou bolo vytvorenie nadnárodnej európskej inštitúcie, ktorej úlohou by bolo riadenie spoločného trhu s uhlím a oceľou. Zmluva, ktorá viedla k vytvoreniu takéhoto subjektu, bola podpísaná o rok neskôr a vstúpila do platnosti v júli 1952.

Návrh Roberta Schumana sa považuje za začiatok budovania toho, čo je dnes Európskou úniou.

Na samite EÚ konanom v roku 1985 v Miláne sa rozhodlo o tom, že 9. máj sa bude sláviť ako Deň Európy.

Deň Európy je príležitosťou pre podujatia a oslavy, ktoré približujú inštitúcie EÚ k občanom Únie.


 

Zapojte sa do vedomostnej súťaže "Mladý Európan 2013"


Zastúpenie Európskej komisie a 12 regionálnych informačných centier Europe Direct vyhlasujú tento rok už ôsmy ročník celoslovenskej súťaže Mladý Európan. Súťaž je určená študentom 3. ročníkov gymnázií a stredných odborných škôl z celého Slovenska.

"Pre úspech v súťaži Mladý Európan je potrebné ukázať dobré znalosti histórie, geografie, osobností a významnejších miest Európskej únie. Dôležitou témou sú aj práva občanov Európskej únie, aj vzhľadom na to, že tento rok je Európskym rokom občanov. Verím, že aj táto súťaž pomôže tomu, aby mladí ľudia poznali svoje práva a vedeli ich aj naplno využiť," povedal v tejto súvislosti vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Dušan Chrenek.

 

Záštitu nad tohtoročnou súťažou prebral podpredseda Európskej komisie pre medziinštitucionálne vzťahy a administratívu Maroš Šefčovič.

Súťaže sa v prvom regionálnom kole môže zúčastniť maximálne 10 trojčlenných družstiev. Prihlášky do regionálnych kôl je možné posielať do 22. marca 2013. Regionálne kolá Mladého Európana sa uskutočnia v rozmedzí 8. až 26. apríla 2013. ED Lučenec bude organizovať regionálne kolo 18. 04. 2013.

 

Prvé kolo regionálnych súťaží bude pozostávať z vedomostného testu o Európskej únii. V druhom kole preukážu súťažiaci svoje zručnosti v skladaní európskych puzzle. Do tretieho kola regionálnych súťaží postúpia tri najlepšie súťažiace družstvá, v ňom ich čakajú zaujímavé vedomostné otázky doplnené obrázkami. Víťazi regionálnych kôl postupujú do finálneho celonárodného kola.

Národné kolo súťaže "Mladý Európan" sa uskutoční 17.mája 2013 v Nitre. Na víťazov čakajú hodnotné a zaujímavé ceny.

Podporné dokumenty:


 
Finálny súťažný poriadok ME 2013.doc(203.5 kB)Súťažný poriadok ME 2013
Finálny štatút súťaže ME 2013.doc(224 kB)Štatút súťaže ME 2013
prihlaska ME 2013.doc(978 kB)Prihláška - ME 2013
English version
Magyar verzió
ÚvodÚvodná stránka