Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Kultúrne a športové akcie ku dňu 22. 9. 2019

13.9. - 25.10.2019   17:00

karnewall.jpg

Radnica

KarneWALL - výstava masiek a fotografií Petra Murína

Výstava v Radnici/ Mestskom múzeu Lučenec prináša návštevníkovi iný pohľad na ženu, spoločenskú problematiku, život .... cez hľadáčik fotoaparátu umeleckého fotografa Lučenčana Petra Murína. Fotografie zachytávajú tajomné a fascinujúce masky, ktoré predstavujú autorove vykreslenie pocitov, ideálov a túžob.
Fotografiou dáva maske život, dušu, atmosféru a energiu. Cez fotografiu dokáže maska povedať svoj príbeh a poodhalí tajomstvá. Strháva strach a hanblivosť, je úprimná. Odhaľuje to čo nositeľ v hĺbke duše ukrýva. Masky odkrývajú najtemnejšie hĺbky ľudských predstáv. Umelecké fotografie zastavujú dych, tuhne pri nich krv v žilách, je vám nevoľno. Zážitok, horor. Všetci ste vítaní na slávnostnom otvorení výstavy v piatok 13. septembra 2019 o 17:00 hod. v muzeálnych výstavných priestoroch. Vstup voľný a pre silné povahy ;-)

Zdroj: lukus.sk
Viac informácií na: https://www.lukus.sk/radnica/


 

14.9. - 30.11.2019   17:00

web_foto.jpg

Synagóga

Terakotova armáda - ôsmy div sveta

Od polovice septembra bude v Lučenci výstava bojovníkov terakotovej armády. Terakotová armáda je ôsmy div sveta, za ktorým cestujú tisíce ľudí do Číny. Na Slovensku má po Poprade druhú zastávku. Do 30. novembra 2019 bude denne sprístupnená návštevníkom v obnovenej Synagóge v Lučenci.

Na výstave, ktorá potrvá v obnovenej Synagóge Lučenec od soboty 14. septembra do 30. novembra 2019 návštevníci uvidia 55 prepracovaných sôch hlinených vojakov a 2 koňov v nadživotnej veľkosti, ktoré boli dovezené priamo z oblasti Si-anu v Číne. Ide o certifikované kópie vojakov, každá socha váži 150-180 kg a kone dokonca viac ako 600 kg.

Na príprave výstavy sa podieľa spoločnosť Govin Group, Banskobystrický samosprávny kraj, mesto Lučenec, Novohradské múzeum a galéria a LUKUS - Mestské múzeum Lučenec.

„Kraj podporuje rozvoj turizmu a cestovného ruchu, mesto Lučenec bolo pre výstavu zvolené veľmi strategicky, okrem návštevníkov zo Slovenska máme potenciál osloviť tiež maďarských turistov, ktorí sa tak ocitnú v našom kraji a môžu spoznať aj iné zaujímavé lokality južného regiónu,“ povedal predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ján Lunter.

„Som nesmierne rada, že sa nám podarilo usporiadať takúto unikátnu výstavu a poskytnúť občanom a návštevníkom nášho mesta nevšedný zážitok, ktorý bezpochyby čínska terakotová armáda ponúka,“ povedala pani primátorka Lučenca Alexandra Pivková.

Počas prehliadky sa verejnosti naskytne úžasný pohľad do hrobky prvého čínskeho cisára, ktorý dokázal zjednotiť Čínu a ukončil tak obdobie chaosu medzi všetkými čínskymi štátmi, návštevníci sa detailne dozvedia o živote prvého čínskeho cisára. Terakotová armáda sa označuje ako ôsmy div sveta a pri jej objavení v roku 1974 sa našlo viac ako 8 tisíc bojovníkov. Dnes patrí toto mauzóleum k najväčším čínskym pamiatkam a k desiatim najvýznamnejším archeologickým nálezom 20. storočia. Od roku 1987 je súčasťou svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Návštevníci sa môžu prísť na výstavu pozrieť každý deň okrem pondelka, podľa otváracích hodín Synagógy. Cena základného vstupného je 5 EUR, študenti, dôchodcovia a ZŤP zaplatia 3 EUR, deti od 6 do 15 rokov 2 EUR a rodinné vstupné je za 12 EUR (2 dospelí a 3 deti, max. do 15 rokov). Na pokladni si záujemcovia môžu zakúpiť suveníry s čínskou tematikou terakotových vojakov.

www.terakotova-armada.sk


 

22.9.2019   10:00

69527672_920459378292009_2527052731403730944_n.jpg

Námestie republiky a iné lokality mesta Lučenec

Lučenec na bicykli II.

Mesto Lučenec, Oxygen Cafe&Bar, TEATRo LCnet

Mesto Lučenec, Kaviareň OXYGEN a firma TEATRO LCnet Vás v rámci Európskeho týždňa športu a Európskeho týždňa mobility pozývajú na zaujímavé rekreačno-športové podujatie!

Chystajte bicykle, v nedeľu 22.septembra 2019 o 10:00 sa starí, či mladí, veľkí i malí, stretneme na svojich dvojkolesových tátošoch pred Oxygen Café na Námestí Republiky a spoločne sa vyberieme na príjemnú rozlúčku s letom pod názvom Lučenec na bicykli II.
Tak ako aj vlani, aj teraz nás trasa povedie cez zaujímavé miesta nášho mesta, ktoré ste možno ešte vôbec nenavštívili.
Na každej zastávke Vám naši pomocníci označia Vašu hraciu mapu, ktorú dostanete na začiatku cesty.
Exhibičnú jazdu zavŕšime pred lučenskou Synagógou, kde sme pre každého cyklistu pripravili občerstvenie, bohatý kultúrny program a peknú tombolu.
Symbolický registračný poplatok je 1,- eur.
Vytrvalci, ktorí trasu zvládnu, majú v cene guláš, jednohubky, kofolu či radler, kávu na štarte v kaviarni Oxygen a zároveň budú zaradení do tomboly o hodnotné ceny od našich partnerov podujatia. Cyklistov aj necyklistov v cieli roztancuje Šaška Baška, detská diskotéka, Sranda Banda Show a iný program.
Pozor v rámci programu deti v dvojposchodovom autobuse lanom potiahne vlastnou silou jeden veľký mocný ujo!

Počas cesty sa budete môcť vo vybraných reštauráciach zapojiť do súťaže o najlepšiu jednohubku "Lučenská chuťovečka roka"
Zapojenie je veľmi jednoduché a najmä chutné! Stačí len ochutnať jednu „chuťovečku“ vo vybraných zastávkach, a v cieli zahlasovať za tú najchutnejšiu!

Počas cesty Vás na jednej zastávke pohostia fajným čerstvo uvareným guľášom, aby Ste neumreli počas podujatia od vyčerpania.


PROGRAM:
10:00 Registrácia a štart pri kaviarni Oxygen na Námestí republiky
- pozor nejedná sa o súťaž! Trať je možné absolvovať svojím
vybraným tempom. Trať je ideálna pre rodiny s deťmi.
Pri registrácii dostanete všetky dôležité informácie, a svoju
hraciu mapu s vyznačenými zastávkami.


12:00 Koniec registrácie

14:00 Začiatok kultúrneho programu pred Synagógou
- TOMBOLA
- Šaška Baška
- detská diskotéka
- Sranda Banda show
- Vyhodnotenie súťaže "Lučenská chuťovečka roka"
- kofola, pivko
- Ťahanie poschodového autobusu veľkým mocným ujom

Ďalšie aktivity:
šantenie na trampolíne, nafukovací hrad, preliezky a šmýkačky v krytej detskej herni v sídle spoločnosti TEATRO LCnet, premietanie rozprávok.

Priatelia, neváhajte a príďte stráviť aj s Vašimi ratolesťami športový deň naplnený pohybom na čerstvom vzduchu, dobrou náladou, stretnutiami s priateľmi a skvelým kultúrnym programom!

Dĺžka trate je cca 14km a je koncipovaná tak aby ju zvládli aj deti a absolútne rekreační cyklisti, ale aby to bol aj trošku adrenalín a zážitok :)

No kto by sedel doma...? :)

Podujatie sa koná pri príležitosti Európskeho týždňa športu a Európskeho týždňa mobility!

POZOR POZOR! Prečítajte si niekoľko upozornení!
- samostatne sa podujatia môže zúčastniť len osoba staršia ako 18 rokov. Mladšie osoby ako 18
rokov len v sprievode dospelej zodpovednej osoby!
- organizátori neberú akúkoľvek zodpovednosť za účastníkov podujatia, a ani za škody či újmy na
zdraví spôsobené počas podujatia!
- všetci účastníci podujatia sú povinní dodržiavať dopravné predpisy a zákon o cestnej premávke!
- všetci účastníci osobne zodpovedajú za technický stav svojho bicykla a jeho spôsobilosť na j
azdu po verejných komunikáciách!
- účastník zaplatením registračného poplatku potvrdzuje že si všetky podmienky a upozornenia
prečítal a bezvýhradne s nimi súhlasí!


 
English version
Magyar verzió
ÚvodÚvodná stránka