Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Lesopark

                              Územie lesoparku je prevažne tvorené dubovými porastami 20 až 170 ročnými s celkovou výmerou 74,03 ha. Jedná sa o etážové porasty, kde v spodnej etáži sa vyskytuje predovšetkým hrab, Lipa malolistá a veľkolistá, cer, dub a kroviny, kde sa na teplých a výslnných miestach môžeme stretnúť so svíbou krvavou, bršlenom európskym a bradavičnatým, drieňom obyčajným a trnkou obyčajnou. Presvetlenejšie stanovištia obsadzuje lieska obyčajná, hloh jednosemenný a obyčajný, vlhkejšie miesta obsadzuje baza čierna, častým sprievodcom hrabových dúbrav je i vtáčí zob.


                              Lúky a čistinky v lesných porastoch, na ktorých sa vyskytujú jednotlivé stromy, alebo ich skupiny, čiže dobre oslnené plochy. Z estetického hľadiska tieto prvky sú veľmi cenné, vzhľadom na pôsobivé pohľady na širšiu krajinu a lesné komplexy. Z tohto istého hľadiska sú cenné aj menšie prvky, ako sú sformované okraje porastov, skupinky stromov až po jednotlivé solitéry.

                              Estetickú hodnotu porastov zvyšuje vertikálna členitosť, druhové zloženie, vyšší vek, nižšie zakmenenie, hlbšia vidiťeľnosť, farebný kontrast jednotlivých stromov.
 


 
English version
Magyar verzió
ÚvodÚvodná stránka