Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Cestovný ruch

 INFORMÁCIE O MESTE LUČENEC

 

Mesto Lučenec sa rozprestiera v južnej časti  Banskobystrického kraja

 

Mesto Lučenec leží v západnej časti Lučeneckej kotliny. Túto kotlinu v južnej časti charakterizujú široké nivy so sprievodnými terasami potokov a riek a nazývajú sa Novohradské terasy. V severnej časti, nazývanej Poltárska pahorkatina, prevláda pahorkatinný reliéf, na mäkkých vápnitých prachovcoch. V západnej časti kotliny sa vytvorila podobná tzv. Jelšovská pahorkatina. Mesto má významnú geografickú polohu na križovatke ciest východ-západ a sever-juh a má aj postavenie pohraničného mesta. Je prirodzeným geografickým centrom južnej časti stredného Slovenska.  Lokalita bola obývaná už v dobe kamennej. Najstarším dokladom o názve mesta je listina  kráľa Bela z roku 1247, kde sa Lučenec uvádza ako Luchunch. Výsledkom historického vývoja Lučenca je historická zástavba mestského typu s prevažujúcou architektúrou meštianskych domov postavených v druhej polovici 19.  a začiatkom 20. storočia s bohatou výzdobou fasád v centre mesta. Tieto je možné  obdivovať na prechádzke Masarykovou ulicou. Medzi dominaty Lučenca patria objekty kostolov, synagóga, budova radnice,  mestského hotela Reduty a historické jadro Kubínyiho námestia – v súčasnosti pamiatková zóna.  Mesto je z hľadiska dostupných služieb považované za obchodné spoločenské a kultúrne centrum Novohradu a  je rodiskom a pôsobiskom mnohých významných osobností slovenského spoločenského života.

Množstvo zelene a oddychových zón poskytuje turistom miesto na príjemný oddych, mestské kaviarničky, ako v lete tak aj v zime prepotrebné osvieženie.  Mesto je pravidelným usporiadateľom tradičných kultúrnych podujatí ako „Timravina studnička“, "Medzinárodný novohradský folklórny festival", "Lučenecký jarmok", "vianočný jarmok",...
Športovým priaznivcom ponúka mesto množstvo príležitostí na aktívny oddych. Športové aktivity si môžu dopriať na krytom zimnom štadióne, mestskom kúpalisku, futbalovom štadióne LAFC, v športovej hale na Výstavisku a na tenisových dvorcoch mesta.
Neopakovateľná historická atmosféra mesta, malomestský ráz pulzujúcich uličiek a prívetiví obyvatelia, to všetko sú atribúty , pre ktoré sa oplatí mesto Lučenec navštíviť.

Lučenecký park (Mestský park) je jedným z najkrajších parkov na Slovensku, dotvára kolorit mesta s množstvom vzácnych drevín a  s umelým jazierkom. Ponúka príjemné miesto na posedenie a oddych uprostred prekrásnej zelene. Blízka Vodná nádrž Ľadovo poskytuje vhodné podmienky pre rybárov. Priamo v intravláne mesta Lučenec sa nachádzajú dvestoročné chránené stromy. Platany (Platanus - hybrida - platan javorolistý) pri Szylasziho kaštieli a Ginko dvojlaločné (Ginko bilboa). 


 
English version
Magyar verzió
ÚvodÚvodná stránka