Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Kultúrne a športové akcie ku dňu 11. 10. 2019

13.9. - 25.10.2019   17:00

karnewall.jpg

Radnica

KarneWALL - výstava masiek a fotografií Petra Murína

Výstava v Radnici/ Mestskom múzeu Lučenec prináša návštevníkovi iný pohľad na ženu, spoločenskú problematiku, život .... cez hľadáčik fotoaparátu umeleckého fotografa Lučenčana Petra Murína. Fotografie zachytávajú tajomné a fascinujúce masky, ktoré predstavujú autorove vykreslenie pocitov, ideálov a túžob.
Fotografiou dáva maske život, dušu, atmosféru a energiu. Cez fotografiu dokáže maska povedať svoj príbeh a poodhalí tajomstvá. Strháva strach a hanblivosť, je úprimná. Odhaľuje to čo nositeľ v hĺbke duše ukrýva. Masky odkrývajú najtemnejšie hĺbky ľudských predstáv. Umelecké fotografie zastavujú dych, tuhne pri nich krv v žilách, je vám nevoľno. Zážitok, horor. Všetci ste vítaní na slávnostnom otvorení výstavy v piatok 13. septembra 2019 o 17:00 hod. v muzeálnych výstavných priestoroch. Vstup voľný a pre silné povahy ;-)

Zdroj: lukus.sk
Viac informácií na: https://www.lukus.sk/radnica/


 

14.9. - 30.11.2019   17:00

web_foto.jpg

Synagóga

Terakotova armáda - ôsmy div sveta

Od polovice septembra bude v Lučenci výstava bojovníkov terakotovej armády. Terakotová armáda je ôsmy div sveta, za ktorým cestujú tisíce ľudí do Číny. Na Slovensku má po Poprade druhú zastávku. Do 30. novembra 2019 bude denne sprístupnená návštevníkom v obnovenej Synagóge v Lučenci.

Na výstave, ktorá potrvá v obnovenej Synagóge Lučenec od soboty 14. septembra do 30. novembra 2019 návštevníci uvidia 55 prepracovaných sôch hlinených vojakov a 2 koňov v nadživotnej veľkosti, ktoré boli dovezené priamo z oblasti Si-anu v Číne. Ide o certifikované kópie vojakov, každá socha váži 150-180 kg a kone dokonca viac ako 600 kg.

Na príprave výstavy sa podieľa spoločnosť Govin Group, Banskobystrický samosprávny kraj, mesto Lučenec, Novohradské múzeum a galéria a LUKUS - Mestské múzeum Lučenec.

„Kraj podporuje rozvoj turizmu a cestovného ruchu, mesto Lučenec bolo pre výstavu zvolené veľmi strategicky, okrem návštevníkov zo Slovenska máme potenciál osloviť tiež maďarských turistov, ktorí sa tak ocitnú v našom kraji a môžu spoznať aj iné zaujímavé lokality južného regiónu,“ povedal predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ján Lunter.

„Som nesmierne rada, že sa nám podarilo usporiadať takúto unikátnu výstavu a poskytnúť občanom a návštevníkom nášho mesta nevšedný zážitok, ktorý bezpochyby čínska terakotová armáda ponúka,“ povedala pani primátorka Lučenca Alexandra Pivková.

Počas prehliadky sa verejnosti naskytne úžasný pohľad do hrobky prvého čínskeho cisára, ktorý dokázal zjednotiť Čínu a ukončil tak obdobie chaosu medzi všetkými čínskymi štátmi, návštevníci sa detailne dozvedia o živote prvého čínskeho cisára. Terakotová armáda sa označuje ako ôsmy div sveta a pri jej objavení v roku 1974 sa našlo viac ako 8 tisíc bojovníkov. Dnes patrí toto mauzóleum k najväčším čínskym pamiatkam a k desiatim najvýznamnejším archeologickým nálezom 20. storočia. Od roku 1987 je súčasťou svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Návštevníci sa môžu prísť na výstavu pozrieť každý deň okrem pondelka, podľa otváracích hodín Synagógy. Cena základného vstupného je 5 EUR, študenti, dôchodcovia a ZŤP zaplatia 3 EUR, deti od 6 do 15 rokov 2 EUR a rodinné vstupné je za 12 EUR (2 dospelí a 3 deti, max. do 15 rokov). Na pokladni si záujemcovia môžu zakúpiť suveníry s čínskou tematikou terakotových vojakov.

www.terakotova-armada.sk


 

4.10. - 29.10.2019   -

ALL - Seniori.jpg

Kino Apollo, Mestský park, Divadlo B. S. Timravy

Október venuje mesto Lučenec seniorom

Mesto Lučenec, Kino Apollo, Europe Direct Lučenec


Mesto Lučenec v spolupráci s Europe Direct Lučenec a kinom Apollo pripravili mesiac plný podujatí, ktoré sú venované našim seniorom na znak úcty a vďaky.

Október nesie titul „mesiac úcty k straším“ už odnepamäti. V našom meste je zvykom, že pri tejto príležitosti si samospráva, ale i verejnosť uctí seniorov, ich vek a vynaloženú prácu pre našu spoločnosť, naše mesto, pripomenie si ich krásu, ktorú pretavili do svojej múdrosti a skúseností. Je dôležité mať na pamäti, akým darom je pre nás prijímať rady týchto nielen životom vzdelaných ľudí, počúvať ich príbehy z čias pre nás nepoznaných, či šíriť tradície s nimi spájané z pokolenia na pokolenie.

Avšak, keďže sa hovorí, že človek má toľko rokov, na koľko sa cíti, pripravili sme pre seniorov koncert so zdravým pohybom na čerstvom vzduchu pod názvom Buď fit s cvičiteľkou Editou Lukáčovou. Športové podujatie sa uskutoční 04.10.2019 o 13.30 h v mestskom parku pri altánku. Na ďalší koncert, tentokrát však v podaní známeho speváka Petra Stašáka, sa môžete tešiť 08.10.2019. o 16.00 h v kine Apollo. Dúfame, že neodmietnete ani pozvánku na kávu s filmovými klasikami v kine Apollo, každý štvrtok (10.10.,17.10.,24.10.,31.10.2019) o 14.00 h. V Dennom centre pre seniorov na Ul. Dr. Herza v Lučenci bude 21.10.2019 o 14.00 h prebiehať Beseda seniori v EÚ a v Divadle B. S. Timravy zaznejú 22.10.2019 o 10.00 h melódie VIII. Regionálnej prehliadky seniorských speváckych zborov. Do divadla sa určite vráťte aj 28.10.2019 o 19.00 h na predstavenie Divadla Commedia Poprad Keď muži plačú. Mesiac plný hudby, spevu, príjemných stretnutí zakončíme Galavečerom hviezd Senzi TV a zábavou s Jadrankou, Majou Velšicovou, kapelou Profil a ďalšími dňa 29.10.2019 o 17.00 h v kine Apollo.
Prajeme všetkým drahým seniorom pevné zdravie a príjemne strávený mesiac október venovaný práve Vám.

Organizované v rámci podujatia „Aktívni seniori v Európe“.


 

11.10.2019   17:00

Kino Apollo.png

Kino Apollo

Afrika na pionieri

SR – 2019 – 107 min. – 2D – road movie – originál verzia – uvádza Magic Box

Prvý slovenský motorkársky Road Movie o ceste piatich Slovákov naprieč africkým kontinentom. Všetko to začalo nevinným výletom, keď sme po strednej škole vyrazili na pionieroch prvýkrát na cestu okolo Slovenska. Každým rokom sme toho chceli vidieť viac a tak sme si pomaly plnili sny. Po deviatich rokoch sa nám na pionieroch podarilo prejsť naprieč celým africkým kontinentom a z našej doposiaľ najnáročnejšej cesty natočiť celovečerný film. Tento film je nevhodný pre maloletých do 15 rokov.

Vstupné: 5 eur


 

11.10.2019   18:00

jazz_listie_2019_final.jpg

Radnica

V. Jazzové lístie

Mesto Lučenec a LUKUS

Mesto Lučenec, a LUKUS Vás pozývajú

V. Jazzové lístie

- Jiří Stivín (CZ) & Gipsy jazz SK feat. Karin Sarkisjan (Arménsko)

- Juraj Burian Jazz Projekt feat. Johan Swenson (USA/Švédsko) a

Juraj Griglak

Dni sa krátia, leto chladne a čoraz citelnejšie cítiť príchod ďalšieho ročného obdobia. Pani jeseň padajúcim lístím oznamuje nástup svojej vlády.

Je to už malá tradícia, že v Lučenci padá v októbri aj lístie jazzové...

Pozývame Vás na malý sviatok jazzu a dobrej muziky, na piaty ročník festivalu Jazzové lístie!

Pripravili sme pre Vás naozaj príjemný a hlavne pestrý piatkový jazzový večer!

Môžete sa tešiť na dva odlišné jazzové projekty, aj keď v dnešnej dobe je ťažko niečo presne zaškatuľkovať.

- Juraj Burian Jazz Projekt feat. Johan Swenson (USA/Švédsko) a Juraj Griglak

Pôvodné kompozície na rozmedzí jazzu a fusion.

Johan Swenson je spolužiak Juraja Buriana zo sveto známej jazzovej Berklee College of Music, Boston USA. Zaujimavosťou je aj to, že pôsobí aj ako bubeník v doprovodnej kapele Britney Spears, čo svedčí o jeho všestrannosti.

Juraj Griglak patrí k ostrieľaným elitným harcovníkom našej jazzovej scény. O svojich hudobných kvalitách publikum presvedčil už v množste fantastických projektov, nie len v oblasti jazzu, ale aj vážnej, klasickej hudby.

Jiří Stivín (CZ) & Gipsy jazz SK feat. Karin Sarkisjan (Arménsko)

Nesporne zaujimavé spojenie gypsy jazzu v stýle Django Reinhardt & Stephane Grappellit a etno world music prináša práve tento medzinárodný hudobný projekt, v ktorom účinkuje napr. aj známy husľový virtuóz Ján Berky Mrenica.

Samozrejme jednu z najväčších legiend československej, nie len jazzovej hudobnej scény, Jiřího Stivína nikomu netreba predstavovať. Multiinštrumentalista, vynikajúci hudobník s nespočetným množstvom úspešných vystúpení po celom svete. Počas svojej kariery spolupracoval s celou plejádou špičkových muzikantov.

O jeho flexibilite a všestrannosti svedčí aj medzinárodný úspech v oblasti vážnej klasickej hudby, ako aj v oblasti rocku, ethno music, či v rôznych experimentálnych smeroch. Na Jazzovom lístí sa môžete tešiť na nevšedné spojenie Stivínovej hudobnej geniality, Mrenicovho cigánskeho teperamentu a exoticky znejúcej pianistky a speváčky Karin Sarkisjan, samozrejme v sprievode vynikajúcej kapely!

Všetkých Vás, milovníkov dobrej hudby čaká krásny hudobný zážitok za veľmi prijateľné vstupné len 5,-Eur a to najmä vďaka podpore Mesta Lučenec, r.o. LUKUS a Fondu na podporu umenia

Predpredaj:

MIC Lučenec

Kino APOLLO

online: www.kultura.lucenec.sk

(vstupenku bude možné zakúpiť aj na mieste pred podujatím)

Príďte s nami stráviť nádherný piatkový hudobný večer a skvelou porciou fantastickej muziky odštartovať krásny víkend!

Tešíme sa na Vás!

Miesto: Radnica Lučenec

Dátum: 11.10.2019

Čas: 18:00


 

11.10.2019   18:00 hod.

daf9df03-de08-11e9-8f2e-000c29a578f8.jpg

Radnica Lučenec

Jazzové lístie

Dni sa krátia, leto chladne a čoraz citelnejšie cítiť príchod ďalšieho ročného obdobia. Pani jeseň padajúcim lístím oznamuje nástup svojej vlády. Je to už malá tradícia, že v Lučenci padá v októbri aj lístie jazzové... Pozývame Vás na malý sviatok jazzu a dobrej muziky, na piaty ročník festivalu Jazzové lístie!
Môžete sa tešiť na dva odlišné jazzové projekty, aj keď v dnešnej dobe je ťažko niečo presne zaškatuľkovať.
- Juraj Burian Jazz Projekt feat. Johan Swenson (USA/Švédsko) a Juraj Griglak
Pôvodné kompozície na rozmedzí jazzu a fusion.
- Jiří Stivín (CZ) & Gipsy jazz SK feat. Karin Sarkisjan (Arménsko)
Nesporne zaujimavé spojenie gypsy jazzu v stýle Django Reinhardt & Stephane Grappellit a etno world music prináša práve tento medzinárodný hudobný projekt.


 

11.10.2019   19:00

Kino Apollo.png

Kino Apollo

Baťastories

FRA/SR/ČR– 2019 – 80 min. – 2D - dokumentárny –originál verzia– uvádza Filmtopia

Celovečerný dokumentárny film o výrobe a predaji topánok a obuvníctve. Zachytáva dôležité míľniky aj omyly spojené s budovaním veľkolepého rodinného baťovského impéria. Vo filme sa cieľavedome prelínajú tri hlavné roviny rozprávania: životopisná – sleduje osudy zakladateľov firmy, súčasná – mapuje aktuálny stav globálneho kapitalizmu (jeho priekopníkom bol aj Tomáš Baťa) a spomienková – postavená na výpovediach českých a slovenských „baťamanov“ roztrúsených po celom svete. Tento film nie je vhodný pre maloletých do 12 rokov.

Vstupné: 4 eurá


 
English version
Magyar verzió
ÚvodÚvodná stránka